100. rocznica rewolucji październikowej
Choć dziś o 7 listopada niewiele się mówi, jeszcze w PRL w rocznicę wybuchu rewolucji październikowej, organizowano uroczystości i okolicznościowe imprezy. O tym, czy to, co stało się jesienią 1917 roku ma dziś znaczenie, rozmawiali w audycji "W Gruncie Rzeczy" Piotr Semka (Do Rzeczy) i Cezary Kościelniak (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza).
2017-11-06, 21:00
Posłuchaj
Jak podkreślił Piotr Semka, rewolucja październikowa „została ze świadomości europejskiej wygumkowana jako wydarzenie straszne, przerażające, mające swoje konsekwencje do dzisiaj”. – Należy jednak pamiętać, że do dzisiaj istnieje rząd Korei Północnej, który dalej utrzymuje system gułagów, istnieje Kuba, która ma swoich więźniów politycznych i choć państwem, które najbardziej przypomina stalinizm pozostaje Korea Płn., rozmaite założenia komunizmu widoczne są także w polityce władz chińskich i państw, które do marksizmu nawiązują, jak np. Wenezuela – mówił gość.
Zaznaczył także, że „ani ONZ, ani Rada Europy czy Parlament Europejski, nie uczyniły tego rocznicowego roku rokiem refleksji”.
Z kolei zdaniem Cezarego Kościelniaka, przekaz dotyczący rewolucji październikowej od samego jej początku „pełen jest różnych kłamstw i przekłamań”.
Więcej w całej rozmowie.
REKLAMA
Gospodarzem audycji był Filip Memches.
Polskie Radio 24/pr
__________________
Data emisji: 6.11.17
REKLAMA
Godzina emisji: 20:06
REKLAMA