W Gruncie Rzeczy: Czy można porównać Marksa do Hitlera?

Po emisji w TVN reportażu dotyczącego działalności grupy neonazistów w Polsce, pojawiły się głosy domagające się równego piętnowania zarówno skrajnie prawicowych, jak i skrajnie lewicowych ideologii. Czy rzeczywiście ojcowie nazizmu i komunizmu – Adolf Hitler i Karol Marks – to postaci, które można w jakiś sposób porównać? O tym w audycji W Gruncie Rzeczy rozmawiali Łukasz Kobeszko (Aletheia) i Michał Barcikowski (Christianitas).

2018-01-26, 20:33

W Gruncie Rzeczy: Czy można porównać Marksa do Hitlera?
Karol Marks. Foto: Wikipedia/John Mayall jun/domena publiczna

Posłuchaj

26.01.18 W Gruncie Rzeczy: Czy można porównać Marksa do Hitlera?
+
Dodaj do playlisty

Na antenie TVN pojawił się materiał, który dotyczył m.in. działalności stowarzyszenia „Duma i Nowoczesność”. Jego członkowie „świętowali” rocznicę urodzin Hitlera, wznosili za niego toasty. W przestrzeni medialnej, przy jednoczesnej krytyce neonazistowskich postaw, część środowiska zaczęła domagać się równego piętnowania nazistowskich i komunistycznych ruchów. W tym kontekście prawicowe media przypominały m.in. zdjęcia Adriana Zandberga, jednego z liderów Razem, w koszulce z wizerunkiem Marksa.

– Jest zasadnicza różnica między Marksem a Hitlerem. Nie ma tu symetrii – komentował w Polskim Radiu 24 Łukasz Kobeszko. – Marks to inny rozdział historii. On żył w XIX wieku, w sposób bezpośredni nie odpowiada za to wszystko, co robiono w XX wieku, powołując się na jego nazwisko – dodawał publicysta.

– To, że ktoś nie musi być postacią porównywalną do Hitlera, nie oznacza, że jest postacią niewinną – zaznaczył z kolei na naszej antenie Michał Barcikowski. – Idee mają swoje konsekwencje, jak głosi znane hasło. To jednak w żaden sposób nie oznacza moralnej tożsamości z tymi, którzy z tych myśli wynieśli zbrodnicze treści – oceniał. – Marks dopuszczał przemoc jako narzędzie do przeprowadzenia postulowanych przez siebie zmian. Zwróćmy jednak uwagę na to, że dopuszczenie przemocy w celu usunięcia niesprawiedliwości jest obecne także np. u św. Tomasza z Akwinu, w jego rozważaniach o tyranobójstwie – mówił Michał Barcikowski.

Więcej w całej rozmowie.

REKLAMA

Gospodarzem programu był Filip Memches.

Polskie Radio 24/zz

____________________ 

W Gruncie Rzeczy - wszystkie audycje 

REKLAMA

Data emisji: 26.01.18

Godzina emisji: 20.06


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej