Relacja polsko-żydowskie. "Dawne jest trudniejsze od nowego"

- By pozbyć się kontrowersji w relacjach polsko-izraelskich powinniśmy bardziej zrozumieć druga stronę, pozbyć się emocji, które towarzyszą ustawie 447 i ustawie o IPN. Musimy usunąć podział na „swojego” i „obcego” - powiedział w audycji W Gruncie rzeczy Igor Lendorf z „Żydowskiego Kalendarza Historyczno-Kulturalnego”.

2018-06-01, 20:30

Relacja polsko-żydowskie. "Dawne jest trudniejsze od nowego"
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: KAROL SEREWIS/EASTNEWS

Posłuchaj

01.06.2018 Igor Lendorf: Powinniśmy spojrzeć z innej perspektywy na relacje polsko-żydowskie
+
Dodaj do playlisty

Zdaniem Igora Lendorfa powinniśmy spojrzeć z innej perspektywy na relacje polsko-żydowskie. – Jest takie powiedzenie, że "dawne jest trudniejsze od nowego". Jeśli mamy coś zaległego, nie przegadaliśmy pewnych tematów, to trzeba rozmawiać, ale też powinniśmy wczuć się w druga stronę. Zanim zaczniemy rozmawiać, musimy przemówić do drugiej strony, która powinna chcieć nas wysłuchać. Jeśli tego nie będzie, to nie znajdziemy zrozumienia – mówił gość Polskiego Radia 24.

Jego zdaniem Polska jest bardzo ważna dla Żydów. - W ostatnim tysiącu lat ponad połowa rabinów urodziła się, żyła i umarła w Polsce. Wszystkie złe rzeczy w naszych stosunkach są związane z Holokaustem i sprawami pogromowymi. Holokaust jest rzeczą świętą w Izraelu – jeśli będziemy podważali, to zawsze będziemy po straconej stronie – powiedział Lendorf.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Rafał Dudkiewicz.

REKLAMA

Polskie Radio 24/cd

_____________________

W Gruncie Rzeczy - wszystkie audycje

Data emisji: 01.06.2018

Godzina emisji: 20:08


 

REKLAMA


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej