Mowa nienawiści. Jak przeciwstawiać się jej w sposób pokojowy?
– W tej akcji chodzi o to, by odpowiedzieć agresorom w sposób kulturalny, spokojny i z szacunkiem, według zasady zło dobrem zwyciężaj – powiedział ks. Paweł Rytel Andrianik, rzecznik prasowy Konferencji Episkopatu Polski. W audycji „Ideologika” rozmowa o idei akcji „Przytul hejtera” i o tym, jak w sposób pokojowy przeciwstawiać się atakom w świecie rzeczywistym, jak i wirtualnym.
2018-01-20, 18:00
Posłuchaj
Uświadomienie szkodliwości zjawiska hejtu i mowy nienawiści oraz zaprezentowanie metod przeciwdziałania takim zjawiskom – to podstawowe cele akcji „Przytul hejtera”. Ks. Paweł Rytel Andrianik zaznaczył, że kwestia podejścia chrześcijanina do hejtu powinna być jasno określona.
– Nienawiść jest grzechem. Jest to sprawa bardzo poważna, szczególnie, że w wielu przypadkach dotyczy młodzieży. Dlatego chrześcijanin musi uważać na to, jak reaguje na pewne sytuacje – powiedział kapłan.
Mohamed Adham Abd El Aal z Muzułmańskiego Związku Religijnego w Warszawie przyznał, że w zdecydowany sposób przeciwstawia się nie tylko fizycznej agresji, ale również tej wyrażanej poprzez słowa. – One w równym stopniu zadają człowiekowi ból. Tych, którzy używają agresji werbalnej należy zapytać dlaczego tak robią. Następnie należy im wytłumaczyć, że w ten sposób sprawiają przykrość innym – dodał.
Zapewnienie młodym ludziom jak największej liczby pozytywnych informacji może ich uchronić przed posługiwaniem się hejtem. Takie jest zdanie rabina Szaloma Ber Stamblera. – Wtedy możemy mieć nadzieję, że nienawiść nie zagości w ich sercach – przyznał.
REKLAMA
Na temat nienawiści i agresji we współczesnym świecie mówił również pastor Michał Jabłoński.
Audycję „Ideologika” prowadził Adrian Klarenbach.
Polskie Radio 24/db
___________________
REKLAMA
Ideologika - wszystkie audycje w Polskim Radio 24
Data emisji: 20.01.17
Godzina emisji: 17:14
REKLAMA