Ideologika. Małżeństwo i rozwód w religiach świata

2018-05-03, 19:08

Ideologika. Małżeństwo i rozwód w religiach świata
Zdjęcie ilustracyjne . Foto: flickr/guidolo/CC

W każdej religii małżeństwo jest podstawą relacji społecznych. Jak do zawierania ślubów oraz rozwodów podchodzą przedstawiciele różnych wyznań? O tym mówili w audycji Ideologika ojciec Mariusz Bigiel (jezuita), pastor Michał Jabłoński, Adam Abd El Al (Muzułmański Związek  Religijny w Warszawie).

Posłuchaj

03.05.2018 ojciec Mariusz Bigiel, pastor Michał Jabłoński, Adam Abd El Al o ślubach i rozwodach w ich religiach.
+
Dodaj do playlisty

W islamie ślub musi być ogłoszony. - Nie możemy wziąć ślubu w urzędzie i pójść do domu. Dlatego musi być wesele, które nie jest tylko celebrowaniem, ale głoszeniem wszem i wobec, by jak najwięcej ludzi naokoło wiedziało. Ślub w islamie to bardzo ważny moment. W Koranie jest powiedziano, że rozwód jest najobrzydliwszą rzeczą, ale jest dozwolony. Po rozwodzie można się na nowo wiązać – kobieta musi czekać 4 miesiące na ślub, a mężczyzna może od razu. Islam ustanowił, że ojciec do końca jest do końca odpowiedzialny za dzieci – mówił Adama Abd El Al.

W Kościele ewangelickim nie ma ślubów kościelnych. - U protestantów małżeństwo nie jest sakramentem, chociaż jest bardzo szanowane jako podstawa życia ludzkiego na ziemi. To porządek ustanowiony przez Boga, by mężczyzna z kobieta odeszli od swoich domów rodzinnych i stworzyli swój. Ślub jest zawierany w kościele, chociaż małżeństwo zawarte w urzędzie stanu cywilnego jest też ważne. Małżeństwo to także ogromnie ważny akt społeczny – dobrze jest jak ewangelicy w kościele mają ślub, ponieważ ma to wymiar społeczny. Rozwód jest prawnym zaprzestaniem aktu małżeńskiego, nie ma rozwodu kościelnego, bowiem nie ma ślubu kościelnego – wskazywał pastor Michał Jabłoński.

Kościół katolicki stoi na straży Ewangelii, która głosi, że co Bóg złączył, człowiek niechaj nie rozdziela. - Trzeba rozróżnić stwierdzenie nieważności ślubu od rozwodu. Małżeństwo ma na celu zrodzenie potomstwa. W Kościele katolickim małżonkowie sobie nawzajem udzielają sakramentu. Istota jest udzielenie obietnicy bycia ze sobą aż do śmierci, a kapłan jest świadkiem urzędowym i błogosławi parę. W Kościele katolickim małżeństwo jest sakramentem – rozerwanie małżeństwa oznaczałoby insynuację, że Chrystus rozszedł się z Kościołem, dlatego nie ma rozwodów – powiedział jezuita Mariusz Bigiel.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Adrian Klarenbach.

Polskie Radio 24

Ideologika - wszystkie audycje w Polskim Radio 24

______________________

Data emisji: 03.05.2018

Godzina emisji: 17:07


Polecane

Wróć do strony głównej