Jak zawrzeć umowę dożywocia? Komentarz prawnika
Umowa dożywocia może być skutecznym sposobem na zagwarantowanie sobie przez ludzi starszych dostatniej starości. W zamian za pzrekazanieO tym narzędziu prawnym, które bywa wykorzystywane przez oszustów, mówił w audycji Jakim Prawem mec. Michał Sankowski.
2018-03-12, 13:08
Posłuchaj
Umowa dożywocia jest umową cywilnoprawną. Na jej podstawie uprawniony z umowy dożywocia przenosi na zobowiązanego własność nieruchomości, w zamian za co zobowiązany zobowiązuje się utrzymywać uprawnionego oraz zapewniać mu opiekę do końca jego życia.
Według mec. Michała Sankowskiego umowa dożywocia powinna być zawarta notarialnie. – Ważne jest, aby była uwidoczniona w księdze wieczystej i żeby była wpisana tam m.in. służebność nieruchomości. Wtedy dożywotnik nadal może korzystać np. z mieszkania, a osoba nabywająca nieruchomość dostaję tę wiedzę. Reguluje to bowiem wpis w księdze wieczystej. Jeśli sytuacja zdrowotna dożywotnika się pogorszy, to może on żądać renty od osoby zobowiązanej lub wystąpić do sądu o rozwiązanie umowy – mówił mecenas.
Jak podkreślał gość Polskiego Radia 24, strony umowy mogą własną wolą uregulować warunki umowy. - Strony mogą zawrzeć w umowie szczegółowe punkty, natomiast jeśli umowa jest zbyt ogólna, to następuje odesłanie do treści kodeksu cywilnego. Reguluje on m.in. zasady opieki pielęgnacyjnej i odpowiedzialność za koszty pogrzebu – powiedział mec. Michał Sankowski.
Więcej w całej audycji.
REKLAMA
Gospodarzem programu była Anna Grabowska.
Polskie Radio 24
______________________
REKLAMA
Data emisji: 12.03.2018
Godzina emisji: 11:44
REKLAMA