Konstytucja marcowa 1921 roku. "Francja punktem odniesienia"
Pierwsza nowoczesna konstytucja Polski została uchwalona przez Sejm 17 marca 1921 roku. O tym akcie prawnym w studiu Polskiego Radia 24 mówił historyk i publicysta Piotr Gursztyn.
2018-11-10, 15:28
Posłuchaj
Konstytucja składała się z 7 rozdziałów i 126 artykułów. Zapisano w niej, że władza zwierzchnia Rzeczpospolitej Polskiej należy do Narodu, a w jego imieniu sprawować ją miały wybrane demokratycznie - Sejm i Senat. Jako władza ustawodawcza posłowie i senatorowie stanowili prawo i kontrolowali pracę rządu. Zgromadzenie Narodowe, czyli połączone obie izby parlamentu, wybierały też na 7-letnią kadencję prezydenta. Władzę sądowniczą sprawowały niezawisłe sądy i nieusuwalni sędziowie.
- Dziś wśród opinii historyków przeważa pogląd, że Konstytucja marcowa była zbyt idealistyczna. Dawała zbyt małe uprawnienia prezydentowi. Głowa państwa nie miała weta i inicjatywy ustawodawczej, co osłabiało tę władzę. Patrząc w kontekście geopolitycznym i historycznym na tamtą epokę czy realia, to powszechna była krytyka tej konstytucji, zwłaszcza jej niepraktyczności – powiedział w Polskim Radiu 24 Piotr Gursztyn.
- Jak dziś hegemonem na świecie są Stany Zjednoczone, wówczas takim hegemonem była Francja. Tym łatwiej dziś zrozumieć, że w jakimś stopniu - wówczas najważniejszy polski akt prawny - wzorował się na Konstytucji Francuskiej z 1875 roku. To właśnie Francja była wówczas punktem odniesienia – dodał historyk.
Konstytucja marcowa obowiązywała do 1935 roku. Wówczas uchwalono konstytucję kwietniową, wdrażającą system prezydencki.
REKLAMA
Więcej w całej audycji.
Rozmawiał Artur Wdowczyk.
Polskie Radio 24/bartos
--------------------------
REKLAMA
Data emisji: 10.11.2018
Godzina emisji: 14.37
REKLAMA