Debata PR24: Czy Polska powinna przyjąć euro?

Powraca kwestia wprowadzenia euro w Polsce. Czy przyjęcie wspólnej waluty będzie korzystne dla naszego kraju – zarówno pod względem ekonomicznym, jak i politycznym? O tym w Debacie Polskiego Radia 24 rozmawiali Cezary Mech i Stefan Kawalec – byli wiceministrowie finansów, a także ekonomiści – prof. Michał Mackiewicz, prof. Ryszard Michalski oraz dr Artur Bartoszewicz.

2017-10-28, 11:35

Debata PR24: Czy Polska powinna przyjąć euro?
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: pixabay.com

Posłuchaj

28.10.17 Debata PR24: Euro w Polsce – korzyści i zagrożenia
+
Dodaj do playlisty

Sprawa wejścia Polski do strefy euro powróciła podczas prezentacji programu Platformy Obywatelskiej na wybory samorządowe. Lider ugrupowania – Grzegorz Schetyna – powiedział wówczas m.in., że jego partia jest za wejściem naszego kraju do eurolandu. Zaznaczył jednak, że w chwili, gdy będzie to dla Warszawy korzystne.

Zdaniem prof. Ryszarda Michalskiego z Uczelni Vistula, kwestia przyjęcia przez Polskę wspólnej waluty "to jeden z ważniejszych problemów, który mamy do rozwiązania". – Ciąży na nas traktatowy obowiązek przystąpienia do strefy euro – wskazywał, dodając przy tym, że wejście do eurolandu byłoby dla Polski korzystne pod względem gospodarczym i społecznym.

Cezary Mech z kolei ocenił na naszej antenie, że poparcie PO dla przyjęcia euro nie idzie w parze z innymi postulatami ekonomicznymi tej partii. – Grzegorz Schetyna zaproponował, by dochody z PIT i CIT w pełni pozostawały w gestii samorządów. To znaczne uszczuplenie budżetu centralnego sprawiłoby, że nie bylibyśmy w stanie szybko osiągnąć wymaganych kryteriów – tłumaczył gość Polskiego Radia 24. – To nastąpiłoby może za trzy tysiące lat – przewidywał.

oście PR24: Cezary Mech, prof Michał Mackiewicz, Stefan Kawalec   foto: PR24 oście PR24: Cezary Mech, prof Michał Mackiewicz, Stefan Kawalec foto: PR24

REKLAMA

W opinii prof. Michała Mackiewicza, wprowadzenie euro przyniosłoby przede wszystkim pozytywne efekty polityczne. – Z przyjęciem wspólnej waluty jest tak, jak z obietnicą zrównoważenia finansów publicznych. Wygodnie jest powiedzieć, że coś nastąpi za 5-10 lat. To jednak stawianie sprawy na głowie. Euro nie jest nam bowiem potrzebne z przyczyn gospodarczych, a politycznych. Tylko w ten sposób będziemy mogli być rdzeniem Unii Europejskiej, a nie jej peryferiami – przekonywał ekspert z Uniwersytetu Łódzkiego.

Artur Bartoszewicz i Stefan Kawalec wskazywali natomiast w Polskim Radiu 24, że rzeczywiste ocenienie korzyści płynących z przyjęcia euro może być trudne. – Nie jesteśmy w stanie przewidzieć, co wydarzy się za 3,4 czy 5 lat – mówił Bartoszewicz, podkreślając dużą dynamikę zmian ekonomicznych i społecznych w Europie. – Przyjęcie euro byłoby korzystne polityczne, jeżeli pozytywnie wpłynęłoby na naszą gospodarkę. Jeżeli jednak tak by się nie stało, to wszelkie rachuby tracą sens – pointował Stefan Kawalec.

Więcej komentarzy w całej audycji.

Gospodarzem Debaty Polskiego Radia 24 był Anna Grabowska.

REKLAMA

Polskie Radio 24/zz

Debata w PR24 - wszystkie audycje

____________________ 

Data emisji: 28.10.17

Godzina emisji: 10.06

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej