Debata PR24: Niepodległość wczoraj i dziś

2017-11-11, 12:01

Debata PR24: Niepodległość wczoraj i dziś
Warszawa, 10 lutego 1919. Naczelnik Państwa Józef Piłsudski i premier Ignacy Jan Paderewski przed Belwederem po pierwszym posiedzeniu Sejmu Ustawodawczego.Foto: pid.gov.pl/

11 listopada 1918 roku to symboliczna data odzyskania przez Polskę niepodległości, po ponad wieku zaborów. W Polskim Radiu 24 o niepodległości – wczoraj i dziś – w okolicznościowej debacie rozmawiali: prof. Paweł Skibiński, historyk z Uniwersytetu Warszawskiego, Piotr Semka, historyk i publicysta, a także prof. Janusz Odziemkowski i prof. Wiesław Wysocki – historycy z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Posłuchaj

11.11.17 Debata PR24: Historycy o niepodległości
+
Dodaj do playlisty

Jak podkreślał na naszej antenie prof. Janusz Odziemkowski, w kontekście rozpatrywania drogi do niepodległości w kategoriach romantyzmu i pozytywizmu, ważne były obie postawy. – Tak to się w naszej historii przeplatało, że romantycy byli pozytywistami, a pozytywiści romantykami – wskazywał ekspert, zaznaczając przy tym, że sama praca u podstaw mogłaby nie przynieść sukcesu.

– W naszym miejscu Europy, pomiędzy Niemcami, Rosją i Austrią, gdybyśmy nie mieli ludzi niepokornych, prowokujących do buntu, czasem nawet beznadziejnego, to byśmy w nie najgorszej kondycji, jak na 123 lata zaborów, nie dotrwali do niepodległości – wyjaśniał prof. Janusz Odziemkowski.

Prof. Paweł Skibiński zauważył z kolei w Polskim Radiu 24, że odzyskanie niepodległości było prawdziwym testem dla budowniczych II Rzeczpospolitej. – Dziś zaczynamy doceniać wyzwania, przed którymi stali nasi przodkowie w 1918 roku, które z perspektywy PRL nie były w odpowiedni sposób postrzegane. Widzimy, że wyzwaniem było np. stworzenie jednolitego systemu prawnego – mówił ekspert. – Na II RP patrzymy bardzo sentymentalnie. To okres po wielopokoleniowej niewoli. Wolne pokolenie uwolniło wtedy swoje talenty. Powstała Gdynia, Centralny Okręg Przemysłowy. Potem przyszło kolejne zniewolenie. Jednak dziś, porównując III RP do II RP, czujemy zażenowanie – oceniał prof. Wiesław Wysocki.

Piotr Semka natomiast – już w kontekście opozycji niepodległościowej w okresie PRL – wskazywał na istotne znaczenie Kościoła. – Bez silnego Kościoła społeczeństwo by się nie podniosło – podkreślał w PR24 publicysta. 

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem programu był Krzysztof Świątek

Polskie Radio 24/zz

Debata w PR24 - wszystkie audycje

____________________ 

Data emisji: 11.11.17

Godzina emisji: 10.10

Polecane

Wróć do strony głównej