Idea Trójmorza. „Może zmienić potencjał naszego regionu”

- Jeżeli uda się zrealizować poszczególne pomysły Trójmorza to będziemy mieli do czynienia z nową jakością jeśli chodzi o sposób funkcjonowania Europy środkowo-wschodniej – powiedział w Debacie Polskiego Radia 24 Spasimir Domaradzki z Res Publica Nowa. O idei Trójmorza rozmawiali także Wojciech Jakóbik (Biznesalert), dr Łukasz Jasina (KUL) i prof. Przemysław Żurawski vel Grajewski.

2017-11-18, 11:47

Idea Trójmorza. „Może zmienić potencjał naszego regionu”
Goście audycji (od lewej): Wojciech Jakóbik, dr Łukasz Jasina, Spasimir Domaradzki i prowadzący Jarosław Guzy. Foto: PJ

Posłuchaj

18.11.17 Wojciech Jakóbik, dr Łukasz Jasina, Spasimir Domaradzki i prof. Przemysław Żurawski vel Grajewski o idei Trójmorza.
+
Dodaj do playlisty

Jak wyjaśnił prof. Przemysław Żurawski vel Grajewski, Trójmorze to nie jest konstrukt geopolityczny w rozumieniu sojuszu polityczno-wojskowego jakim miało być Międzymorze, ale jest konstrukcją, której istotą jest nakierowanie na rozwój infrastrukturalny.

- Trójmorze to konstrukcja, która ma pomóc w rozwoju infrastruktury transportowej, energetycznej, także w zakresie digitalizacji między trzema morzami – Bałtykiem, Morzem Czarnym i Adriatykiem – wyjaśnił gość.

Zdaniem Spasimira Domaradzkiego, jest to projekt fascynujący, ponieważ jest odpowiedzią „na pewien stan oceny różnicowania między Europą Zachodnią a środkowowschodnią”.

- Istotną kwestią jest to, że jeżeli uda się zrealizować poszczególne pomysły Trójmorza to będziemy mieli do czynienia z nową jakością jeśli chodzi o sposób funkcjonowania Europy środkowo-wschodniej. Przez ostatnie 25 lat proces rozwoju państw Europy środkowo-wschodniej był bowiem jednoznacznie skierowany na osi wschód-zachód. Jeśli będziemy mieli do czynienia z urzeczywistnieniem korytarzy transportowych i powiązaniami dotyczącymi kwestii energetycznych, to potencjał samego regionu zasadniczo się zmieni – prognozował.

REKLAMA

Według Wojciecha Jakóbika, na inicjatywę Trójmorza z pewną rezerwą zareagowała Bruksela. - Obawiała się ona, że może to być forma poszukiwania alternatywy dla integracji europejskiej, alternatywnej integracji Europy środkowo-wschodniej rozczarowanej Europą Zachodnią, czyli jakiegoś działania dezintegrującego wspólnotę europejską – mówił.

Z kolei do przyszłości Trójmorza odniósł się dr Łukasz Jasina. - Mieliśmy już wiele projektów w Europie środkowo-wschodniej, które zostały dobrze dookreślone i które się nie udawały. W wypadku Trójmorza dużą wartością jest to, że nie przesadzamy z planami. Nie wiadomo co nastąpi. Trójmorze może się jednak rozszerzyć w kierunku znacznie bardziej politycznym – podsumował.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji był Jarosław Guzy.

REKLAMA

Polskie Radio 24/pr

____________________

Data emisji: 18.11.17

Godzina emisji: 10:06

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej