Płatność alimentów w Polsce. W jaki sposób poprawić ich ściągalność?
– Należy radykalnie walczyć z unikaniem płacenia alimentów. Do 2015 roku jedynie 12 proc. rodziców wywiązywało się z tego obowiązku – powiedział wiceminister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Bartosz Marczuk. W Debacie Polskiego Radia 24 dyskusja na temat sytuacji polskich rodzin oraz roli i obowiązkach ojców w wychowaniu dzieci.
2018-06-23, 11:49
Posłuchaj
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej chce zmienić sytuację dzieci oczekujących na alimenty oraz zmniejszyć społeczne przyzwolenie na unikanie kosztów utrzymania potomstwa. W tym celu planowane są zmiany w Funduszu Alimentacyjnym. Bartosz Marczuk podkreślił, że nie można biernie przyglądać się tym rodzicom, którymi przeważnie są ojcowie, unikającym na wszelkie możliwe sposoby materialnego wsparcia w wychowanie swoich dzieci.
– Obecnie wskaźnik wywiązywania się z obowiązku alimentacyjnego wynosi 30 proc. Konsultowana obecnie nowelizacja dotycząca Funduszu Alimentacyjnego przewiduje dość mocne rozwiązania, które mają zmusić, przede wszystkim ojców, do płacenia na wychowanie własnych dzieci. W dobie rosnących wynagrodzeń i polepszającej się sytuacji na rynku pracy nie można przyzwalać na to, by kilkadziesiąt procent rodziców nie płaciło alimentów – dodał.
Marek Grabowski z Fundacji „Mamy i Taty” wskazał, że statystyki pokazują, iż w polskich miastach aż 43 proc. małżeństw ulega rozpadowi. Podkreślił, że płacenie alimentów jest świadectwem odpowiedzialności rodzica za własne dziecko. – Skoro mamy dziecko, to powinniśmy opłacać jego życie. Kwestią dyskusyjną są natomiast wysokości poszczególnych alimentów. W niektórych przypadkach są one nieadekwatne do zarobków osoby zobowiązanej do uiszczania zobowiązań alimentacyjnych. Bywa, że są też elementem zemsty byłego współmałżonka – zaznaczył gość Polskiego Radia 24.
Karanie i przymuszanie do płacenia alimentów nie jest zdaniem Agnieszki Durlik z Krajowej Izby Gospodarczej dobrym rozwiązaniem. Zdaniem rozmówczyni Polskiego Radia 24, z płacenia alimentów wywiązują się częściej te osoby, które uważają, że są one zbyt wysokie.
REKLAMA
– Starają się często obniżyć te kwoty w sądzie. Najczęściej nie płacą ci z niskimi stawkami alimentacyjnymi. Przede wszystkim należy pracować nad tym, by zmienić mentalność rodziców i zwiększyć świadomość odpowiedzialności za swoje dzieci. Jako dorosłe osoby powinni stanąć na wysokości zadania i osiągnąć porozumienie co do wysokości alimentów – podkreśliła.
Dr Karolina Zioło-Puzuk z Centrum Daszyńskiego oceniła, że kwestię alimentów można określić mianem narodowego wstydu. Zdarza się tak, że ojcowie, którzy nie płacą alimentów mają w tej kwestii wsparcie ze strony swojej rodziny i pracodawców. – Ci pomagają im w ukrywaniu ich prawdziwych dochodów, a członkowie rodzin zachęcają do unikania tego obowiązku. Liczba osób, które tak postępują jest skandaliczna – powiedziała.
Z występującym określeniem „przyzwolenia na niepłacenie alimentów” nie zgadza się natomiast Ireneusz Dzierżęga, prezes Narodowego Centrum Ojcostwa. Jego zdaniem żadne normalne społeczeństwo nie godzi się na to, by nie płacić na utrzymanie własnego potomstwa.
Debatę w Polskim Radiu 24 prowadziła Anna Grabowska.
REKLAMA
Polskie Radio 24/db
--------------------
Data emisji: 23.06.18
Godzina emisji: 10.06
REKLAMA
Polecane
REKLAMA