more_horiz

Co z Krajowym Planem Odbudowy? Prof. Mieczysław Ryba: Izba Dyscyplinarna jest tylko pretekstem

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2022 12:28
Może się okazać, że geopolityczne przewartościowania pójdą w tę stronę, że [do Brukseli] pójdzie jakiś sygnał z Berlina, że Polsce trzeba odpuścić - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Mieczysław Ryba z KUL-u, komentując zablokowanie przez Komisję Europejską polskiego Krajowego Planu Odbudowy. - Izba Dyscyplinarna nie jest powodem, jest pretekstem do ataków. Powód jest polityczny - dodał. Gośćmi audycji byli także prof. Zbigniew Krysiak z Instytutu Myśli Schumana i prof. Jacek Reginia-Zacharski z Uniwersytetu Łódzkiego.
Uczestnicy Debaty Polskiego Radia 24 rozważali, czy i kiedy do Polski trafią pieniądze z unijnego Funduszu Odbudowy
Uczestnicy Debaty Polskiego Radia 24 rozważali, czy i kiedy do Polski trafią pieniądze z unijnego Funduszu OdbudowyFoto: Shutterstock/Yavuz Meyveci

Minęło już pół roku, odkąd Komisja Europejska w sposób nieuprawniony i niezgodny z unijnym prawem przetrzymuje polski Krajowy Plan Odbudowy bez żadnej odpowiedzi, a tym samym nie wypłaca Polsce należnych jej pieniędzy z Funduszu Odbudowy po pandemii. Komisja Europejska, w sposób nieformalny, wyraziła wobec Polski oczekiwanie likwidacji Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego oraz przywrócenia do pracy sędziów odsuniętych od orzekania. Do czasu spełnienia oczekiwań KE, pieniądze z Funduszu Odbudowy są zablokowane. W Polskim Radiu 24 na ten temat debatowali prof. Jacek Reginia-Zacharski, prof. Mieczysław Ryba i prof. Zbigniew Krysiak.

Prof. Jacek Reginia-Zacharski, politolog z Uniwersytetu Łódzkiego, został zapytany, czy instytucje UE mogą zablokować pieniądze z Funduszu Odbudowy. Jak podkreślił, "patrząc na praktykę" odpowiedź narzuca się taka, że UE oczywiście może zablokować te pieniądze. Przypomniał, że gdy Polska skierowała do Komisji Europejskiej Krajowy Plan Odbudowy, spodziewaliśmy się jednej z trzech ścieżek: akceptacji, odrzucenia lub skierowania KPO do poprawek. Tymczasem... nie wydarzyła się żadna z tych rzeczy.

- Pojawiają się spekulacje, głównie ze strony opozycji i mediów nieprzychylnych rządowi, że sprawa jest dość prosta. Wystarczy z dnia na dzień wyłączyć światło w Izbie Dyscyplinarnej i od razu strumień pieniędzy się uruchomi. Prawdę mówiąc - wątpię. Z perspektywy Unii Europejskiej gra nie idzie o to, czy w Polsce będzie Izba Dyscyplinarna, czy nie, jak się będzie nazywać, jakie będzie miała kompetencje. Gra idzie o przewartościowanie pewnych temp rozwojowych. (...) Ja bym zakładał, że nawet jeżeli ID SN zostałaby z dnia na dzień rozwiązana, zapewne pojawiłby się kolejny pseudoargument, który powodowałby dalsze wstrzymywanie tych funduszy - mówił prof. Jacek Reginia-Zacharski. Dodał, że to potwierdza tezę, że UE może zablokować te pieniądze, jednak odpowiedź na pytanie, czy UE ma do tego formalno-prawne podstawy, jest negatywna.

Prof. Mieczysław Ryba, historyk z KUL-u, stwierdził, że opinia jego przedmówcy o tym, że UE będzie blokować te pieniądze tak czy inaczej, jest zapewne prawdziwa, chyba że na decyzję KE wpłynie "to, co się dzieje w kontekście geopolitycznym". Jego zdaniem mamy do czynienia z nowym otwarciem w kontekście sytuacji na Ukrainie, a także w kontekście "nowego usytuowania Polski", relacji Polski z USA, ale także polsko-europejskich, także odblokowania Trójkąta Weimarskiego.

- Może się okazać, że geopolityczne przewartościowania pójdą w tę stronę, że [do Brukseli] pójdzie jakiś sygnał z Berlina, że Polsce trzeba odpuścić. Jest też możliwe, że w całej tej sytuacji w UE dojdą do wniosku, że Polska rzeczywiście sobie bez tego funduszu poradzi, mało tego - że sobie dobrze poradzi. Wyniki makroekonomiczne Polski są bardzo dobre. (...) Jeśli Polska sobie bez tego poradzi i ten szantaż finansowy, stosowany zresztą nie tylko wobec Polski, nie zadziała, to być może tam jakaś refleksja nastanie. (...) Bo tak jak prof. Reginia-Zacharski powiedział: Izba Dyscyplinarna nie jest powodem, jest pretekstem do ataków. Powód jest polityczny - mówił prof. Mieczysław Ryba.

Prof. Zbigniew Krysiak z Instytutu Myśli Schumana, zauważył, że to, co dzieje się z Funduszem Odbudowy, jest wcześniej przygotowanym, długoterminowym planem Niemiec, Holandii, być może Francji, jako instrument szybszego parcia do superpaństwa. Przywołał słowa Roberta Schumana, który mawiał, że "idea Wspólnoty Europejskiej może być zniszczona przez dominację instytucji i ekonomii", przy czym podkreślił, że w "dominacji ekonomii" chodziło o podporządkowanie wszystkiego "przemocy kapitałowej".

- Jeśli ekonomia jako przemoc kapitałowa i instytucje staną się dominantą, wówczas to prowadzi do bankructwa tej idei Wspólnoty Europejskiej. Być może nieświadomie Niemcy prowadzą do tego bankructwa, bo myślą, że w ten sposób przyspieszą superpaństwo Spinellego i uzyskają dominację gospodarczą - mówił prof. Zbigniew Krysiak. Dodał, że patrząc na cel Funduszu Odbudowy, który ma pomóc Europie po pandemii, to gdyby faktycznie o to chodziło, to "te środki dotarłyby natychmiast". - W tej chwili jasno już odczytujemy, że to jest instrument uzależnienia - podkreślił.

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
50:04 PR24_mp3 2022_02_12-09-06-00_Debata.mp3 Goście PR24 o działaniach KE w sporze z Polską ("Debata PR24")

* * *

Audycja: "Debata PR24"
Prowadzi: Jerzy Jachowicz
Goście: prof. Jacek Reginia-Zacharski (politolog, UŁ), prof. Mieczysław Ryba (historyk, KUL), prof. Zbigniew Krysiak (Instytut Myśli Schumana)
Data emisji: 12.02.2022
Godzina emisji: 09.06

PR24/jmo

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem