more_horiz

122. dzień wojny na Ukrainie. Prof. Boćkowski: sytuacja przypomina front z I wojny światowej

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2022 11:15
- Kolejny tydzień to kolejna w wielu miejscach rozpaczliwa obrona Ukrainy przed morzem stali i amunicji, która jest wystrzeliwana w kierunku żołnierzy ukraińskich - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Daniel Boćkowski (politolog, Uniwersytet w Białymstoku). Uczestnikami debaty byli także prof. Mieczysław Ryba (historyk, Katolicki Uniwersytet Lubelski) i prof. Jacek Reginia-Zacharski (Uniwersytet Łódzki).
Ukraiński żołnierz przed wyjazdem na poligon na Ukrainie
Ukraiński żołnierz przed wyjazdem na poligon na UkrainieFoto: PAP/Vladyslav Karpovych

Sobota to 122. dzień wojny na Ukrainie. - Miejscowości w okolicach Siewierodoniecka w obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy są najgorętszymi odcinkami na linii frontu - oświadczył rzecznik ministerstwa obrony Ukrainy Ołeksandr Motuzjanyk.

Do aktualnej sytuacji na Ukrainie odniósł się prof. Daniel Boćkowski. - Bardzo trudna obrona pozycyjna przypominająca w niektórych miejscach (...) front I wojny światowej kompletnie zryty wybuchami i poznaczony okopami.

- Rosjanom zależy na tym, by jak najbardziej przesunąć linię frontu, by Charków był w centrum ostrzału. Chcą w ten sposób osłabić państwo ukraińskie, rozwalając jego drugie co do wielkości miasto - wyjaśnił prof. Boćkowski. 

Jak dodał, Rosjanie robią wszystko, by zmusić w końcu Łukaszenkę, aby nawet tym, co ma, wszedł na terytorium Ukrainy i związał jej siły militarne.

Z kolei prof. Jacek Reginia-Zacharski wskazał, że ukraińskie akcje "partyzanckie" bardzo mocno wpływają na wojsko okupacyjne, obniżając ich morale. - Oczywiście po drugiej stronie mamy pytanie o morale armii ukraińskiej. Ono jest zdecydowanie wyższe - ocenił. 

- Ukraina weszła w 5. miesiąc wojny, w związku z tym to zmęczenie psychiczne czy moralne wśród Ukraińców z pewnością istnieje - doprecyzował prof. Uniwersytetu Łódzkiego.  

Komentując działania zbrojne Rosjan na Ukrainie, prof. Mieczysław Ryba powiedział, że "zdobywanie takich miast jak Siewierodonieck, dużymi stratami i siłami, co robią Rosjanie, jest błędem". - Nie widzę żadnych sukcesów rosyjskich, wręcz przeciwnie - stwierdził.

Więcej w nagraniu. 

Posłuchaj
50:53 PR24 2022_06_25-09-07-52.mp3 Goście Jerzego Jachowicza o bieżącej sytuacji na Ukrainie ("Debata PR24") 

***

Audycja: "Debata w PR24"

Prowadzący: Jerzy Jachowicz

Goście: prof. Daniel Boćkowski (politolog, Uniwersytet w Białymstoku), prof. Mieczysław Ryba (historyk, Katolicki Uniwersytet Lubelski), prof. Jacek Reginia-Zacharski (Uniwersytet Łódzki)  

Data emisji: 25.06.2022

Godzina emisji: 09.07

kmp

Zobacz także

Zobacz także