more_horiz

Most Krymski zniszczony. Prof. Boćkowski: bardzo skuteczna dywersja dokonana przez Ukraińców

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2022 11:02
- Wszystko wskazuje na to, że Ukraińcy przeprowadzili jakąś bardzo ciekawą akcję dezintegracyjną - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Daniel Boćkowski (Uniwersytet w Białymstoku). Gośćmi "Debaty PR24" byli również prof. Jacek Reginia-Zacharski (Uniwersytet Łódzki) i prof. Mieczysław Ryba (KUL). 
Prof. Daniel Boćkowski
Prof. Daniel Boćkowski Foto: PR24

Siły powietrzne armii ukraińskiej potwierdziły w sobotę, że na zbudowanym przez Rosję moście prowadzącym na anektowany Krym doszło do pożaru cystern z paliwem. Most jest częściowo zniszczony.

W ocenie prof. Daniela Boćkowskiego jest to "jakaś ukraińska akcja dywersyjna, bardzo skuteczna". - Widać wyraźnie, że zerwany jest jeden pas ruchu, jednak przęsła też zerwane są w dwóch miejscach. Na samym początku twierdzono, że prawdopodobnie mogła eksplodować ciężarówka. (...) Na samym nagraniu widać, że wybuchy pomiędzy przęsłami drogowymi a przęsłem kolejowym były niezależne. Albo było szczęście, albo niesamowite planowanie. Płonące cysterny zrobiły swoje, więc uszkodzenia infrastruktury krytycznej w tej części są bardzo silne z powodu temperatury - wyjaśnił. 

Prof. Jacek Reginia-Zacharski, odnosząc się do tematu, przyznał, że "absolutnie" nie chce mu się wierzyć "w tak daleko idącą zbieżność, ażeby rzeczywiście 70. urodziny Władimira Putina były świętowane przy świecach płonącego w istocie jednego ze szczytowych osiągnięć po 2014 roku". - W mojej ocenie takie przypadki się nie zdarzają - dodał.

Z kolei prof. Mieczysław Ryba komentował m.in. skutki aneksji okupowanych przez Rosję terytoriów Ukrainy. 

Więcej w nagraniu. 


Posłuchaj
48:20 PR24_mp3 2022_10_08-09-06-56.mp3 Goście Jerzego Jachowicza komentują bieżącą sytuację na Ukrainie ("Debata PR24")

***

Audycja: Debata PR24

Prowadzący: Jerzy Jachowicz

Goście: prof. Jacek Reginia-Zacharski (Uniwersytet Łódzki), prof. Daniel Boćkowski (Uniwersytet w Białymstoku), prof. Mieczysław Ryba (KUL)

Data emisji: 08.10.2022

Godzina: 09.06

kmp/kor

Zobacz także

Zobacz także