Czy nauczycielom należą się podwyżki? Komentarze młodych polityków
W wielu polskich szkołach nauczyciele protestowali, udając się na zwolnienia lekarskie. Od polskiego rządu żądają podwyżek w wysokości 1000 złotych. W akcji wzięło udział około 1500 pedagogów. Tę kwestię w Polskim Radiu 24 komentowali młodzi politycy.
2018-12-23, 12:16
Posłuchaj
- Jest około 1,5 tysiąca nauczycieli, którzy przeszli na zwolnienia lekarskie z blisko 700 tysięcy wszystkich w Polsce. A zatem mówienie o jakiejś wielkiej skali protestu jest lekką przesadą. Jednak nauczyciele na pewno potrzebują podwyżek. Pierwsza z nich jest obiecana na styczeń. Następne są zaplanowane na kolejne lata. Natomiast takich działań nie podejmuje się na "hurra", nie robi się wszystkiego na raz; szczególnie, że w sferze budżetowej jest bardzo dużo niedofinansowanych zawodów, które również wymagają podwyżek – powiedział Michał Moskal (Forum Młodych PiS).
- Nauczyciele doskonale wiedzą, że jeżeli pójdą na zwolnienia, to jest to duża komplikacja dla dzieci i rodziców. To jest tylko sygnał, że źle się dzieje w polskiej oświacie. Nauczyciele mają bardzo niskie pensje - mówimy tutaj o 1750 złotych netto dla nauczyciela na początek. Są w tej dziedzinie poważne zaniedbania. Nie ma na co czekać i podnosić pensji stopniowo po 5 procent, jak to zapowiada minister edukacji. Ta sytuacja wymaga jasnych, szybkich i sprawnych działań – podkreślił Michał Orfin (Młodzi Demokraci PO).
- PiS rządzi trzy lata, a nagle się okazuje, że nie ma pieniędzy dla nauczycieli. To kolejna grupa, która protestuje. Już nawet "Solidarność", czyli związek zawodowy, który jest dość blisko partii rządzącej, domaga się odwołania pani minister Anny Zalewskiej za niezrealizowanie nie tylko podwyżek dla nauczycieli, ale też postulatów dotyczących czasu pracy, podstaw programowych i innych – skomentował Miłosz Motyka (Forum Młodych Ludowców PSL).
- Należy zwrócić uwagę na niskie płace oraz na to, ile czasu nauczyciel musi spędzić, żeby przygotować lekcje czy uczestniczyć w radach pedagogicznych. Faktycznie, przez trzy lata nauczyciele nie byli głównym tematem w debacie publicznej, a problem pojawia się dopiero teraz. A kiedy ostatni raz opozycja pytała się o nauczycieli? – powiedział Juliusz Zabłocki (Klub Młodych Kukiz’15).
REKLAMA
W drugiej części audycji rozmawiano o świętach Bożego Narodzenia. Gośćmi byli: Kinga Wróblewska (Młodzi Nowocześni Nowoczesna), Rafał Kulisiewicz (Służba Niepodległej) i Piotr Urbański (Duszpasterstwo Akademickie św. Anny).
Więcej tematów w całej audycji.
"Młodą audycję polityczną" prowadził Jan Białostocki.
Polskie Radio 24/bartos
REKLAMA
---------------------------
Data emisji: 23.12.2018
Godzina emisji: 10.06
REKLAMA