X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Słowem Niepodległa: droga Pomorza do niepodległości

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2018 12:42
W kolejnej audycji z cyklu Słowem Niepodległa, Polskie Radio 24 przeniosło się na Pomorze, aby przybliżyć kulturę Kaszubów i historię ich związków z polskością na przełomie XIX i XX wieku. Gośćmi Małgorzaty Głogowskiej byli: dr Łukasz Grzędzicki i dr Krzysztof Korda, historycy.
Audio
  • 22.07.18 Słowem Niepodległa: związki Kaszubów z polskością
Uczestnicy XX Światowego Zjazdu Kaszubów w miejscowości Luzino
Uczestnicy XX Światowego Zjazdu Kaszubów w miejscowości LuzinoFoto: PAP/Adam Warżawa

Kaszubi to ludność, która na przestrzeni lat, żyła na terytorium zmieniającym swoją przynależność państwową. Wielu z nich uległo germanizacji lub asymilacji z resztą narodu polskiego. W 2011 r. podczas Narodowego Spisu Powszechnego, narodowość kaszubską zadeklarowało 228 tys. osób, w tym 16 tys. osób zadeklarowało ją jako jedyną narodowość, 1000 jako pierwszą przy zadeklarowaniu również drugiej narodowości, a 211 tys. jako drugą narodowość.

- Szacuje się, że Kaszubi pod koniec XIX wieku stanowili społeczność ok. 150 - 200 tysięcy osób. Byli potomkami średniowiecznych plemion pomorskich i  ostatnim plemieniem słowiańskim, który utrzymał się u wybrzeży Bałtyku. Na początku XX wieku znaleźli się w bardzo ważnym pod względem geopolitycznym regionie, bo ten, kto sprawował władzę na Kaszubach, decydował o tym, kto kontroluje Wisłę, czyli jedną z głównych dróg wodnych Europy Środkowej. Proces narodowotwórczy Kaszub był bardzo złożony. Kiedy polityka Bismarcka doprowadziła do tzw. kulturkampfu, Kaszubi opowiedzieli się po stronie polskiej i zrodził się ruch Towarzystwa Młodokaszubów - mówił dr Łukasz Grzędzicki.

Kulturkampf to pojęcie, którym określa się wydarzenia w Cesarstwie Niemieckim, mające miejsce w latach 1871–1878 r. W tym okresie kanclerz Otto von Bismarck usiłował doprowadzić do ograniczenia wpływów Kościoła katolickiego w cesarstwie. Termin bywa stosowany również w odniesieniu do konfliktów obyczajowych i kulturowych w innych miejscach i w innych czasach. Podobne procesy zachodziły wcześniej w Austrii i Francji.​

- O narodach w Europie możemy mówić mniej więcej od połowy XIX w., od czasów Wiosny Ludów. Do tego czasu trwało przekonanie w społeczeństwie i wśród rządzących, że kiedy jakiś kraj znika z mapy, to razem z nim ginie też naród. Przełom w tym myśleniu wniósł autor Mazurka Dąbrowskiego, który pisał: "Jeszcze Polska nie zginęła, póki my żyjemy". Hymn Polski, napisany przez Kaszuba (Józef Wybicki urodził się w Będominie koło Kościerzyny - przyp. red.), stał się w tamtym okresie pieśnią narodową wielu państw słowiańskich. Po delikatnych przeróbkach był on hymnem: Słowacji, Czech oraz Serbii i Czarnogóry. Dlatego o związkach Kaszubów z polskością możemy mówić dopiero po Wiośnie Ludów, kiedy zmieniło się myślenie - mówił dr Krzysztof Korda.

W wyniku rozbiorów Polski całe Pomorze Gdańskie wraz z Kaszubami, przeszły pod panowanie Prus. Taki stan rzeczy trwał do zakończenia I wojny światowej. W wyniku traktatu wersalskiego region wrócił do Polski. W lutym 1920 roku w Pucku odbyły się symboliczne zaślubiny Polski z morzem. W czasie drugiej wojny światowej Niemcy nieskutecznie starali się germanizować Kaszubów zmuszając ich do wypełniania ankiet Volkslisty.

Więcej w całości audycji.

Audycje Słowem Niepodległa prowadziła Małgorzata Głogowska.

PR24/PJ

____________________

Data emisji: 22.07.18

Godzina emisji: 11:05


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak