Słowem Niepodległa: o znaczeniu Śląska Cieszyńskiego

2018-08-26, 13:34

Słowem Niepodległa: o znaczeniu Śląska Cieszyńskiego
Zamek książąt Sułkowskich – najstarsza i największa zabytkowa budowla Bielska-Białej. Foto: Pixabay

O narodzinach II RP na terenach Śląska Cieszyńskiego rozmawiali w Bielsku-Białej goście audycji Polskiego Radia 24 "Słowem Niepodległa”: dr Grzegorz Madej (Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej), Marek Matlak (Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej), dr Jacek Proszyk (Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej), Andrzej Niedoba (regionalista z Zaolzia), dr Łukasz Barański (Ewangelickie Wydawnictwo Augustana).

Posłuchaj

26.08.18 O roli Śląska Cieszyńskiego w kształtowaniu niepodległości Polski
+
Dodaj do playlisty

Śląsk Cieszyński oraz okoliczne tereny odegrały ważną rolę w kształtowaniu się niepodległości Polski. Rozmówcy Polskiego Radia 24 przypomnieli m.in. historię rekrutacji do legionów w 1914 roku. – 26 sierpnia to dla mieszkańców regionu bardzo ważna data. Tego dnia 80 ochotników z Towarzystwa Gimnastycznego Sokół wymaszerowało do legionów. Był to skutek potężnej pracy organizacyjnej z lat wcześniejszych. Łącznie z późniejszymi naborami, z tego terenu wyszło do legionów 650 osób – podkreślał historyk Marek Matlak.

Wspomniał także o wojnie polsko-czeskiej. – Czesi po prostu chcieli zająć Śląsk Cieszyński. W styczniu 1919 roku zaatakowali. Podeszli aż pod Skoczów. Jako ciekawostkę podam, że w końcu stycznia w obronie Śląska Cieszyńskiego jako ochotnik walczył Julian Fałat, malarz wojenny – dodał gość audycji.

Dr Grzegorz Madej opowiedział m.in. o historii książąt Sułkowskich. - Książęta ci swoją główną siedzibę mieli w Wielkopolsce. Dopiero w 1752 roku osiedli na Śląsku Cieszyńskim w Bielsku – powiedział Grzegorz Madej.

Dr Łukasz Barański przypomniał czasy reformacji protestanckiej na tych terenach – Specyfiką ówczesnego Księstwa Cieszyńskiego było to, że reformacja zapuściła dość mocne korzenie, również w niższych warstwach społecznych – zaznaczył.

Gośćmi audycji byli jeszcze Jacek Proszyk (Muzeum Historyczne w Bielsku–Białej) i Andrzej Niedoba (muzyk, regionalista Zaolzia, animator i popularyzator kultury góralskiej).

Zachęcamy do wysłuchania całej audycji.

Gospodarzem audycji był Michał Walczyk.

Polskie Radio 24/bartos
____________________ 

Data emisji: 26.08.2018

godzina emisji: 11.06

Polecane

Wróć do strony głównej