X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Szkoła im. Hipolity i Kazimierza Gnoińskich w Siennicy. Jakie skarby kryje?

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2019 11:00
Zespół Szkół im. Hipolity i Kazimierza Gnoińskich w Siennicy to jedna z najstarszych szkół na Mazowszu. Znajduje się w niej również muzeum z regionalnymi pamiątkami. W Polskim Radiu 24 pracownicy szkoły opowiadają o tym, co dokładnie kryje się w jej murach. 
Audio
Zespół Szkół im. Hipolity i Kazimierza Gnoińskich w Siennicy
Zespół Szkół im. Hipolity i Kazimierza Gnoińskich w SiennicyFoto: zssiennica.pl

Podczas I wojny światowej wielu nauczycieli i uczniów seminarium (obecnie Zespół Szkół im. Hipolity i Kazimierza Gnoińskich w Siennicy) brało czynny udział w Legionach Piłsudskiego, inni prowadzili tajną działalność w Polskiej Organizacji Wojskowej, organizowaniu polskiej państwowości. Duża grupa sienniczan broniła też polskich granic podczas wojny polsko-bolszewickiej w 1920 roku. W wojnie tej poległ nauczyciel Antoni Królikowski i dziewięciu uczniów szkoły.

W okresie okupacji nauczyciele, dyrektor szkoły Kazimierz Gnoiński i jego żona Hipolita zorganizowali na terenie Siennicy tajne nauczanie. Nauczyciele przygotowywali młodzież do matury, zorganizowali kursy zawodowe. Powstały zamiejscowe filie np. w Stoczku Łukowskim. Po wojnie szkoła kształciła nauczycieli w Państwowym Koedukacyjnym Liceum Pedagogicznym.

Ogromnym sukcesem nauczycieli pracujących w Siennicy jest stworzenie Szkolnego Muzeum, które gromadzi pamiątki regionalne ale także dokumenty i przedmioty związane z kolejnymi szkołami. Zbiór jest na tyle okazały i cenny, że stał się materiałem źródłowym dla wielu prac licencjackich i magisterskich. Muzeum odwiedzają liczne grupy i osoby indywidualne. Jest wizytówką oświaty powiatowej i pokazuje szkołę polską na przestrzeni czasu.

O najciekawszych elementach muzeum mówili:

  • Monika Pszkit (dokumentalistka)
  • Tadeusz Gnoiński (kustosz muzeum)

Zapraszamy do zapoznania się z historiami innych miast, które odwiedziliśmy w ramach audycji "Słowem Niepodległa".

Audycję prowadził Michał Walczyk.

Polskie Radio 24/kad

------------------------------------

Data emisji: 12.05.2019

Godzina emisji: 10.06