more_horiz

Szkoła im. Hipolity i Kazimierza Gnoińskich w Siennicy. Jakie skarby kryje?

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2019 11:00
Zespół Szkół im. Hipolity i Kazimierza Gnoińskich w Siennicy to jedna z najstarszych szkół na Mazowszu. Znajduje się w niej również muzeum z regionalnymi pamiątkami. W Polskim Radiu 24 pracownicy szkoły opowiadają o tym, co dokładnie kryje się w jej murach. 
Audio
Zespół Szkół im. Hipolity i Kazimierza Gnoińskich w Siennicy
Zespół Szkół im. Hipolity i Kazimierza Gnoińskich w SiennicyFoto: zssiennica.pl

Podczas I wojny światowej wielu nauczycieli i uczniów seminarium (obecnie Zespół Szkół im. Hipolity i Kazimierza Gnoińskich w Siennicy) brało czynny udział w Legionach Piłsudskiego, inni prowadzili tajną działalność w Polskiej Organizacji Wojskowej, organizowaniu polskiej państwowości. Duża grupa sienniczan broniła też polskich granic podczas wojny polsko-bolszewickiej w 1920 roku. W wojnie tej poległ nauczyciel Antoni Królikowski i dziewięciu uczniów szkoły.

W okresie okupacji nauczyciele, dyrektor szkoły Kazimierz Gnoiński i jego żona Hipolita zorganizowali na terenie Siennicy tajne nauczanie. Nauczyciele przygotowywali młodzież do matury, zorganizowali kursy zawodowe. Powstały zamiejscowe filie np. w Stoczku Łukowskim. Po wojnie szkoła kształciła nauczycieli w Państwowym Koedukacyjnym Liceum Pedagogicznym.

Ogromnym sukcesem nauczycieli pracujących w Siennicy jest stworzenie Szkolnego Muzeum, które gromadzi pamiątki regionalne ale także dokumenty i przedmioty związane z kolejnymi szkołami. Zbiór jest na tyle okazały i cenny, że stał się materiałem źródłowym dla wielu prac licencjackich i magisterskich. Muzeum odwiedzają liczne grupy i osoby indywidualne. Jest wizytówką oświaty powiatowej i pokazuje szkołę polską na przestrzeni czasu.

O najciekawszych elementach muzeum mówili:

  • Monika Pszkit (dokumentalistka)
  • Tadeusz Gnoiński (kustosz muzeum)

Zapraszamy do zapoznania się z historiami innych miast, które odwiedziliśmy w ramach audycji "Słowem Niepodległa".

Audycję prowadził Michał Walczyk.

Polskie Radio 24/kad

------------------------------------

Data emisji: 12.05.2019

Godzina emisji: 10.06

Zobacz także

Zobacz także