more_horiz

Orzeł czy Reszka. Kulisy odnalezienia obrazu El Greco

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2018 21:57
- Tak miało być - tak o odnalezieniu w latach 60. XX wieku obrazu słynnego El Greco, "Ekstazy św. Franciszka", mówiła w Polskim Radiu 24 Izabella Galicka, jedna z ekspertek w dziedzinie historii sztuki, która dokonała odkrycia. Gościem audycji Orzeł czy Reszka była również Katarzyna Kowalska, autorka książki "Polski El Greco". 
Audio
  • 9.10.18 Orzeł czy Reszka. Kulisy odnalezienia obrazu El Greco
Ekstaza świętego Franciszka autorstwa El Greca. Obraz znajduje się w Muzeum Diecezjalnym w Siedlcach
"Ekstaza świętego Franciszka" autorstwa El Greca. Obraz znajduje się w Muzeum Diecezjalnym w SiedlcachFoto: IAR/Łukasz Kowalski

W ostatnich dnaich w Muzeum Diecezjalnym w Siedlcach otwarto ekspozycję, na której można podziwiać siedem obrazów hiszpańskiego artysty El Greco. Sześć z nich przyjechało na ekspozycję z Hiszpanii i Austrii, jedno - "Ekstaza św. Franciszka" - pochodzi ze zbiorów placówki.

Dzieło zostało odnalezione przypadkiem w 1964 roku na plebanii w Kosowie Lackim przez dwie młode badaczki sztuki, Izabellę Galicką i Hannę Sygietyńską, które zwróciły uwagę na "zniszczony, pociemniały obraz", który wisiał nad kanapą. Po raz pierwszy "Ekstazę św. Franciszka" udostępniono zwiedzającym w 2004 r. w Muzeum Diecezjalnym w Siedlcach. Niedawno dzieło poddano gruntownej renowacji.

- Nikt nie spodziewał się, że gdzieś na wschodzie Polski, w małej podlaskiej wsi na plebanii wisi dzieło arcymistrza. My byśmy też o tym nie wiedziały, gdyby drzwi nie były uchylone, gdyby nagle naszym oczom nie ukazał się (…) ten obraz - opowiadała w PR24 Izabella Galicka. - Tak miało być - dodawała. 

Wystawę "Ars Sacra El Greco" w Muzeum Diecezjalnym w Siedlcach można oglądać do końca listopada. 

Więcej - o odnalezieniu obrazu, a także książce "Polski El Greco" - w całej audycji. 

Gospodarzem programu był Józef Orzeł

Polskie Radio 24/zz

--------------------------

Data emisji: 9.10.18

Godzina emisji: 20.06

Zobacz także

Zobacz także