more_horiz

Ks. Ireneusz Skibiś: Europa jest wielka dzięki nauce Jezusa Chrystusa

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2020 21:30
- Korzenie i tożsamość Europy są chrześcijańskie, wręcz ewangeliczne - mówił w Polskim Radiu 24 ks. inf. Ireneusz Skubiś, wiceprzewodniczący Komisji Episkopatu ds. Kultury i Środków Społecznego Przekazu. - Nie bójmy się słowa religijny. Jest ono wpisane w ludzką naturę, historię, wielkość i ludzkie dążenia - dodał.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock / silentalex88

eastnews abp 1200.jpg
Kościół reaguje na koronawirusa. Apel arcybiskupa Stanisława Gądeckiego

Przez ponad trzydzieści lat ks. Ireneusz Skubiś był redaktorem tygodnika "Niedziela". Gdy przeszedł na emeryturę postanowił nie spoczywać na laurach. Dziś robi coś, co mogłoby wydawać się niemożliwe. Na całą Europę rozpowszechnia ruch "Europa Christi", który ma służyć przywróceniu starych wartości Europie. - Jest to ruch zarówno religijny, jak i kulturalny. Wpisuje się w korzenie i tożsamość Europy, która jest tożsamością chrześcijańską - wyjaśniał ksiądz w Polskim Radiu 24.

Gość Polskiego Radia 24 podkreślał, że "Europa Christi" jest przede wszystkim ruchem chrześcijan. - Przede wszystkim powstał z inspiracji ludzi świeckich, było to kilka lat temu, 26 czerwca 2016 roku - mówił.

[ZOBACZ TAKŻE] >>> Szef MSZ: przygotowujemy narodową pielgrzymkę na 100. rocznicę urodzin Jana Pawła II

- Celowo zaproponowałem nazwę ruchu "Europa Christi", a nie np. "Europa Christiana", bo mieliśmy świadomość, że partie chadeckie właściwie zdradziły Chrystusa i europejską tożsamość - dodał.

milan katedra pap arch 1200.jpg
"Zdrada Chrystusa". Paweł Lisicki komentuje zawieszenie mszy we Włoszech

"Chadecy zdradzili Chrystusa"

Ksiądz Ireneusz podkreślał, że główne cele ruchu to budowania rzeczywistości kultury europejskiej wiary i przestrzeni życiowej wokół osoby Jezusa Chrystusa. - Tu ruch wyrażający również personalizm chrześcijański. To ruch osób świeckich, ochrzczonych, którzy biorą odpowiedzialność za rzeczywistość dnia dzisiejszego - wskazywał.

[ZOBACZ TAKŻE] >>> "Najświętsze serce" i "Ocaleni". Na co wybrać się w weekend do kina?

Gość PR24 tłumaczył, czy ruch ma charakter polityczny. - Jeżeli chcemy, aby Chrystus był kimś ważnym także dla przestrzeni politycznej, nie trzeba bać się słowa polityka. Polityka powinna być nasycona słowami Ewangelii. Jeżeli polityka będzie wyobcowana z tych wartości to dojdziemy do absurdu. Z resztą nie raz jesteśmy świadkami, gdy niektórzy uważają, że religię należy zostawiać za drzwiami swojego urzędu - mówił.

- Chrystus ma prawo wejść do sumień i całego życia, a całokształt życia to również życie polityczne - dodał.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

* * *

Audycja: "Orzeł czy reszka"

Prowadzący: Józef Orzeł

Gość: ks. inf. Ireneusz Skubiś (wiceprzewodniczący Komisji Episkopatu ds. Kultury i Środków Społecznego Przekazu)

Data emisji: 10.03.2020

Godzina emisji: 20.10

kstar

Zobacz także

Zobacz także