X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x

Na dalekiej Syberii. Życie katolików w buriackim Ułan Ude

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2019 20:35
Jak wygląda życie katolików na dalekiej Syberii? Na jakie trudności natrafiają siostry i księża, którzy tam posługują? Na te pytania odpowiadała w audycji "Terlikowski na froncie" s. Bernadetta, dominikanka, misjonarka w syberyjskiej miejscowości Ułan Ude.
Audio
  • 25.09.19 s. Bernadetta o posłudze misyjnej na Syberii.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay/ lic. CC0 Public Domain

Ułan Ude to miasto na dalekiej Syberii leżące w Burjacji, republice wchodzącej w skład Federacji Rosyjskiej, które zamieszkane jest przez 400 tys. osób. Znajduje się tam również parafia katolicka stworzona przez Polaków, którzy przybyli na te tereny w połowie XIX wieku.

– Wybudowali drewniany kościół, który w 1909 roku został poświęcony. Jednak niedługo odprawiały się w nim katolickie nabożeństwa bowiem w 1930 roku został zamknięty, a następnie zamieniony na kino i stołówkę, zaś proboszcza z parafianami poddano represjom. Do dziś w muzeum w Burjacji zachowały się fotografie z tamtego okresu oraz przedmioty kultu – przypomniała s. Bernadetta.

70 lat bez możliwości wyznawania wiary

Odrodzenie parafii rzymsko-katolickiej nastąpiło pod koniec lat 90. Przez blisko 70 lat katolicy nie mogli wyznawać swojej wiary w Ułan Ude, a mimo tego zdołała ona przetrwać. – Często była to tajemnica rodzinna, którą rodzice przekazywali dzieciom ucząc je potajemnie modlitwy. Dzięki temu wiara została ocalona – wyjaśniła dominikanka.

31 sierpnia 1999 roku na nowo zarejestrowano parafię katolicką w Ułan Ude. W 2000 roku na stałe przyjechał do miasta ksiądz z Polski – Adam Romaniuk – który posługuje do dnia dzisiejszego. W tym samym czasie swoją pracę rozpoczęły również siostry dominikanki - wskazała s. Bernadetta.

– W 2002 roku otrzymaliśmy od państwa teren pod budowę nowego kościoła. W tym samym roku papież Jan Paweł II na krakowskich błoniach poświecił kamień węgielny, który stał się zaczątkiem świątyni. Budowa postępowała bardzo szybko, bo już na Boże Narodzenie w 2003 roku odprawiono pierwszą mszę świętą. Budynek poświęcono dwa lata później. Obecnie parafia nie jest zbyt duża, bo przy okazji najważniejszych uroczystości gromadzi się ok. 100 wiernych – powiedziała s. Bernadetta.

Świadectwo wiary

W parafii w Ułan Ude są dwie siostry dominikanki. Rozmówczyni Polskiego Radia 24 podkreśliła, że jest to jedyne katolickie zgromadzenie w Buriacji. – Swoją posługą dajemy świadectwo wiary ludziom mieszkającym na tym terenie. Prowadzimy świetlicę dla dzieci, zajmujemy się kościołem, a także organizujemy katechezę dla dzieci i dorosłych – zaznaczyła.

W Buriacji dominują dwie religie: chrześcijaństwo, większość to prawosławni i protestanci, a także buddyzm.

Audycję prowadził Tomasz Terlikowski.

Polskie Radio 24/db

---------------------------------------

Data emisji: 25.09.2019

Godzina emisji: 20:06

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Czy możliwa jest polskość bez katolicyzmu?

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2019 20:50
– Można wyobrazić sobie Polskę, która nie będzie katolicka, ale pytanie, czy będzie jeszcze krajem, jaki rozumiemy – powiedział Tomasz Rowiński, historyk idei i publicysta kwartalnika "Christianitas". W audycji "Terlikowski na Froncie" rozmowa o znaczeniu i wpływie katolicyzmu na funkcjonowanie polskiego państwa i społeczeństwa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kapłaństwo żonatych będzie możliwe? Synod "wytyczy szlaki rozwoju"

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2019 20:30
- W październiku w Rzymie odbędzie się Synod Amazoński, wydarzenie niezwykle ważne dla katolików na całym świecie - mówi w rozmowie z Polskim Radiem 24 ks. prof. Andrzej Kobyliński, filozof i etyk. - Wydaje się, że kwestia dopuszczenia żonatych mężczyzn do kapłaństwa w Amazonii, to kwestia przesądzona - dodaje. 
rozwiń zwiń