"Terlikowski na froncie". Dlaczego jest tyle odejść z kapłaństwa?
- Dziś mamy w Polsce inną sytuację. Kościół - w znaczeniu osób duchownych - jest bardzo krytykowany. Nie wystarczy przyjąć święcenia i tylko z tego tytułu mieć autorytet. Oczywiście wiele czynników wpływa na odejścia z kapłaństwa, ale ten jest bardzo istotny - powiedział w Polskim Radiu 24 dr. hab. ojciec Marek Blaza (SJ).
2019-12-11, 20:54
Posłuchaj
Zaraz po Stanach Zjednoczonych to Polska ma najwięcej odjeść z kapłaństwa. Problem dotyka praktycznie wszystkie diecezje i wspólnoty zakonne w naszym kraju. Jaka jest przyczyna takiego stanu rzeczy?
- W Polsce status społeczny kapłana w czasach PRL-u to był status człowieka, który walczy z systemem, głosi prawdę, stoi razem z ludźmi, którzy szukają i żądają sprawiedliwości. Później w naszym kraju sytuacja się zmieniła. Oczywiście w latach 90. i początkach dwutysięcznych księża nadal byli szanowani i cenieni - powiedział w Polskim Radiu 24 ojciec Marek Blaza.
>>>[CZYTAJ TAKŻE]: Zakończył się Synod Amazoński. Co czeka Kościół w najbliższym czasie?
- Obecnie - między innymi to, że Kościół jest tak krytykowany - pokazuje, że dziś nie wystarczy przyjąć święcenia i już mieć autorytet. Oczywiście wiele czynników wpływa na odejścia z kapłaństwa, ale ten jest bardzo istotny - dodał gość PR24.
REKLAMA
Jego zdaniem "niektórzy myślą, że jak przyjmą święcenia, to nagle się zresetują, rozwiąże się jakaś sytuacja". - Na przykład dotycząca rożnych wątpliwości przed przyjęciem sakramentu kapłaństwa. Bo wiele osób - zwłaszcza przed diakonatem - ma już pewne wahania, wątpliwości - zaznaczył.
Według niego "dziś młody człowiek ma problem z podejmowaniem decyzji na całe życie". - To dotyczy także małżeństwa - podsumował rozmówcza PR24.
Więcej w nagraniu.
Rozmawiał Tomasz Terlikowski.
REKLAMA
Polskie Radio 24/PAP/IAR/bartos
--------------------
Data emisji: 11.12.2019
Godzina emisji: 20.06
REKLAMA
Polecane
REKLAMA