Duchowny: w Legionach Chrystusa zakorzeniła się nieprawdopodobna skala zła

- To, co najciekawsze w sensie metafizyczno-filozoficznym dotyczy współprzenikania światła i ciemności, dobra i zła w dziejach tego zgromadzenia - powiedział w Polskim Radiu 24 ks. prof. Andrzej Kobyliński, filozof, etyk (UKSW). Gość audycji "Terlikowski na Froncie" mówił m.in. o udowodnionych przestępstwach seksualnych, które miały miejsce w zgromadzeniu Legionistów Chrystusa.

2020-02-19, 21:59

Duchowny: w Legionach Chrystusa zakorzeniła się nieprawdopodobna skala zła
Pielgrzymi na Placu Św. Piotra w Watykanie. Foto: Shutterstock

Posłuchaj

Ks. Andrzej Kobyliński: To co najciekawsze w sensie matafizyczno-filozoficznym dotyczy współprzenikania światła i ciemności, dobra i zła, w dziejach zgromadzenia zakonnego Legionów Chrystusa. (Terlikowski na Froncie / PR24)
+
Dodaj do playlisty

Prezentowana audycja "Terlikowski na froncie" to kontynuacja tematu z ubiegłego tygodnia. Podczas rozmowy o Legionistach Chrystusa ks. prof. Andrzej Kobyliński stwierdził wówczas, że w związku z udowodnionymi przestępstwami wspólnota Legionistów Chrystusa powinna zostać rozwiązana już kilkanaście lat temu, gdy do Stolicy Apostolskiej dotarły informacje nt. tego, co działo się w tej wspólnocie.

"W Watykanie zwyciężyło przekonanie, żeby Legionom Chrystusa dać szansę"

W PR24 został omówiony raport na temat zgromadzenia Legion Chrystusa oraz próbowano odpowiedzieć na pytanie, kim był założyciel zgromadzenia o. Marcial Maciel?

- Raport nt. zgromadzenia Legiony Chrystusa robi porażające wrażenie, bo okazuje się, że struktura zakonna związana ślubem milczenia funkcjonowała, przynajmniej w części, wiedząc o przestępstwach swego założyciela i kryjąc go z powodu ślubu, a czasem z powodu współuczestniczenia w niektórych zyskach z tego, co się działo w zgromadzeniu - stwierdził ks. prof. Andrzej Kobyliński.

Gość przywołał pojęcie "struktura zła", które funkcjonuje także w życiu religijnym. – Najciekawsza jest potęga niezwykle skutecznej manipulacji czy psychomanipulacji. Racjonalnie jest niewytłumaczalne, jak to możliwe, że przez kilkadziesiąt lat tego rodzaju struktura zła mogła funkcjonować - dziwił się ks. prof. Andrzej Kobyliński. - W kręgach watykańskich zwyciężyło przekonanie, że warto temu zgromadzeniu dać szansę. To, co najciekawsze w sensie matafizyczno-filozoficznym dotyczy współprzenikania światła i ciemności, dobra i zła w dziejach tego zgromadzenia zakonnego - dodał.

REKLAMA

>>> [CZYTAJ TAKŻE] <<< Ks. Andrzej Kobyliński o kontrowersyjnej biografii o. Marciala Maciela Degollado

W audycji o tym, jak w ogóle była możliwa błyskotliwa działalność Legionistów Chrystusa. Zakon działał w Ameryce Południowej, Europie i Azji. Szli jak burza. Otwierali nowe domy zakonne, uniwersytety. Przekonywali do swojej działalności kolejnych papieży, pozyskiwali od sponsorów kolejne miliardy dolarów. Zgromadzenia skazane na sukces, ale z drugiej jakaś nieprawdopodobna skala zła, która się głęboko zakorzeniała w tym zgromadzeniu. A te wszystkie złe elementy spotkały się w założycielu zgromadzenia. Ten człowiek miał kilka wcieleń.

 ***

Legioniści Chrystusa to zgromadzenie księży i kleryków Kościoła rzymskokatolickiego. Księża Legioniści zobowiązują się do naśladowania Chrystusa w ubóstwie, czystości i posłuszeństwie. Poświęcają się całkowicie Bogu, który jest ich Celem i jedyną Miłością. Legioniści Chrystusa są w pełni gotowi Mu służyć – w każdy sposób i wszędzie, gdziekolwiek Bóg – na mocy posłuszeństwa – by tego zażądał. Z pomocą łaski Bożej, Legioniści pragną uczynić Jezusa Chrystusa przykładem i centrum swojego życia religijnego, kapłańskiego i apostolskiego.

REKLAMA

Zgromadzenie Legionistów Chrystusa zostało założone w Meksyku 3 stycznia 1941 roku. W 1983 roku Stolica Apostolska ostatecznie zatwierdziła jego konstytucję. Równolegle z dynamicznym rozwojem Zgromadzenia na całym świecie rozszerzał działalność ruch świeckich – Regnum Christi. W 1991 roku, w rocznicę 50-lecia powstania Legionu Chrystusa Ojciec Święty Jan Paweł II wyświęcił w Bazylice św. Piotra na Watykanie 60 nowych księży Legionistów – Zgromadzenie liczyło wówczas ponad 1150 członków.

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: Terlikowski na froncie

Prowadzący: Tomasz Terlikowski

REKLAMA

Gość: ks. prof. Andrzej Kobyliński, filozof, etyk, UKSW

Data emisji: 19.02.2020

Godzina emisji: 20.06

PR24/PAP/IAR/tb

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej