Sytuacja kościelna i religijna na Białorusi

2020-10-07, 21:43

Sytuacja kościelna i religijna na Białorusi
zdjęcie ilustracyjne. Foto: pixabay.com

- Egzarchat białoruski jest częścią Cerkwi rosyjskiej. Społeczeństwo na Białorusi nie jest aż tak bardzo religijne. Cerkiew nie odgrywa takiej roli, jak Kościół w Polsce - powiedział Tomasz Sulima, etnograf, działacz mniejszości białoruskiej w Polsce.

W audycji "Terlikowski na froncie" rozmowa o tym, co się dzieje w białoruskiej sferze religijnej. Bardzo ważnym wydarzeniem w tym kontekście była niedawna zmiana metropolity prawosławnego na Białorusi.

"Postrzegano go jako sprzyjającego interesom Rosji"

Powiązany Artykuł

chrześcijaństwo_663.jpg
Wielka schizma wschodnia, czyli rozłam w Kościele

Tomasz Sulima zwrócił uwagę, że w przeciwieństwie do Polski, społeczeństwo na Białorusi nie jest aż tak bardzo religijne, jest dużo bardziej zlaicyzowane. Cerkiew nie odgrywa takiej roli, jak Kościół w naszym kraju.

Posłuchaj

Tomasz Sulima o sytuacji białoruskiej Cerkwi i jej zależności od wpływów rosyjskich ("Terlikowski na froncie") 22:20
+
Dodaj do playlisty

- Egzarchat białoruski jest częścią Cerkwi rosyjskiej. Metropolita Paweł, który przez siedem lat był zwierzchnikiem prawosławnych na Białorusi, jest Rosjaninem. Przez cały okres sprawowania swojej funkcji nie przyjął białoruskiego obywatelstwa, mimo że nakazywało mu to krajowe prawo. Był postrzegany przez dużą część społeczeństwa jako osoba, która sprzyja interesom Rosji - wskazał gość Tomasza Terlikowskiego.  

Powiązany Artykuł

cerkiew-ukraina-1200-free.jpg
Ekspert: na Ukrainie mamy zupełnie nowy Kościół prawosławny

Po raz pierwszy w historii

Metropolita Paweł został odwołany krótko po tym, jak odwiedził rannych demonstrantów w jednym ze szpitali. Wycofał również swoje gratulacje dla Aleksandra Łukaszenki, co miało przesądzić o jego przyszłości.

- Co ciekawe, na jego miejsce skierowano po raz pierwszy w historii białoruskiej Cerkwi Białorusina. Nowym metropolitą został Beniamin, który mówi po białorusku i jest uważany za człowieka modlitwy. Panuje poczucie, że społeczeństwo chce mu dać czystą kartę - podkreślił Sulima.

Więcej o sytuacji białoruskiej Cerkwi w całej audycji. Zapraszamy do jej słuchania.

***

Audycja: "Terlikowski na froncie"
Prowadzący: Tomasz Terlikowski
Gość: Tomasz Sulima, etnograf, działacz mniejszości białoruskiej w Polsce
Data emisji: 07.10.2020
Godzina emisji: 20.06

Polskie Radio 24/db

Polecane

Wróć do strony głównej