Dr Sebastian Duda: potrzebujemy drugiego Soboru Trydenckiego

 - Należy wyjść z przesłaniem do osób, które od Kościoła odchodzą. Nazywam je postwierzącymi. Odchodzą, ale zachowują potrzeby duchowe, których nie są w stanie spełniać w Kościele - mówił w Polskim Radiu 24 teolog, filozof i publicysta dr Sebastian Duda. 

2021-03-24, 21:30

Dr Sebastian Duda: potrzebujemy drugiego Soboru Trydenckiego
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: shutterstock.com/encierro

Posłuchaj

Dr Sebastian Duda o kryzysie Kościoła katolickiego (Terlikowski na froncie)
+
Dodaj do playlisty

Gość Polskiego Radia 24 przypomniał, że od pewnego czasu mówi się, że mamy do czynienia z największym kryzysem Kościoła katolickiego od czasów reformacji. - Zgadzam się z tym, ale ten kryzys nie ma tylko charakteru instytucjonalnego - powiedział dr Sebastian Duda.

Powiązany Artykuł

Luter1200.jpg
Czy żyjemy w czasach nowej reformacji?

Teolog przypomniał, że Marcin Luter odkrył podstawowy lęk chrześcijan zachodnich tamtej epoki dotyczący zbawienia. - Chodziło o to, że w codziennym nauczaniu ludzie byli straszeni, że zbawienie nie jest dla nich dostępne, że ich starania nie mają sensu, że ewentualnie trafią do czyśćca. W związku z tym powinni się próbować wykupić za pomocą odpustów. Luter odkrył w listach św. Pawła, że zbawienie jest kwestią wiary w Jezusa Chrystusa, a nie wypełniania dobrych uczynków. Trafił w sedno. Jednak Kościół nie potrafił na to odpowiedzieć. Wystąpienie prowincjonalnego teologa niemieckiego uznano za wyskok, który łatwo będzie można uśmierzyć. Tak się nie stało. Zabrakło bowiem świadomości, że problem jest w doktrynie  - tłumaczył dr Duda. 

Odpowiedzią na protestantyzm, który zrodził się od wystąpienia Lutra w 1517 roku, stał się Sobór Trydencki, który rozpoczął się 28 lat później. - Dostrzeżono, że odpowiedź nie może być tylko instytucjonalna. Podjęto bardzo ważne tematy. Na czym polega zbawienie? Czy do zbawienia wystarczy tylko wiara, czy coś więcej? Zaproponowano zmianę teologiczną, odejście od tez głoszonych od 1000 lat. Zaproponowano reformę doktrynalną, dzięki której Kościół rzymski ocalał - podkreślił teolog.

REKLAMA

Posłuchaj

Dr Sebastian Duda o kryzysie Kościoła katolickiego (Terlikowski na froncie) 22:47
+
Dodaj do playlisty

Obecnie - zdaniem gościa Polskiego Radia 24 - należy wyjść z przesłaniem do osób, które od Kościoła odchodzą. On sam nazwa je "postwierzącymi", ponieważ odchodzą, ale zachowują potrzeby duchowe, których nie są w stanie spełniać w Kościele. 

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "Terlikowski na froncie"
Prowadzący: Tomasz Terlikowski
Gośćdr Sebastian Duda (teolog, filozof i publicysta)
Data emisji: 24.03.2021
Godzina emisji: 20.06

PR24/tj

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej