Czy afera KNF jest w stanie zachwiać polskim sektorem bankowym?

– Polski system finansowy jest stabilny i bardzo bezpieczny, nawet gdy weźmiemy pod uwagę aferę związaną z KNF – powiedział Piotr Palutkiewicz z Instytutu Inicjatyw Gospodarczych i Konsumenckich INSTIGOS. W audycji "Nisztor Pyta" rozmowa o sytuacji w krajowym sektorze bankowym po ujawnieniu informacji o problemach banków z grupy kapitałowej Leszka Czarneckiego.

2018-11-22, 21:53

Czy afera KNF jest w stanie zachwiać polskim sektorem bankowym?
zdjęcie ilustracyjne. Foto: Pixabay.com

Posłuchaj

22.11.18 mec. Radosław Potrzeszcz: „Upadek banku oznacza, że wszystkie mechanizmy ratunkowe nie zadziałały (…)”.
+
Dodaj do playlisty

W ostatnich dniach, jednym z najważniejszych tematów w przestrzeni publicznej, było nagranie rozmowy miliardera Leszka Czarneckiego z Markiem Chrzanowski, byłym już szefem Komisji Nadzoru Finansowego. Istotnym wątkiem, który pojawił się na „taśmach”, była trudna sytuacja finansowa banków wchodzących w skład grupy kapitałowej Getin.

– Dla ekspertów i audytorów w KNF problem ten był zapewne znany już wcześniej. Mimo realizacji planu naprawczego i dofinansowania ze strony głównego akcjonariusza sytuacja tych podmiotów nie poprawiała się. Nie byłbym gotów mówić jednak o bankructwie. Nagrana rozmowa pokazała jednak, że być może brakowało twardej postawy i wyraźnego zasygnalizowania, że akty wzmocnienia sytuacji banków, jakie miał przeprowadzić Leszek Czarnecki, powinny być intensywniejsze – stwierdził mec. Radosław Potrzeszcz, doradca sejmowej komisji śledczej ds. banków.

Piotr Palutkiewicz podkreślił, że Polska cały czas znajduje się w czołówce państw dysponujących najbezpieczniejszymi systemami finansowymi. Ekspert dodał, że nawet upadek „dwóch małych banków” z grupy Getin nie zachwiałyby jego stabilnością.

– Owszem, w bólach i z ogromnymi kosztami, ale polski system bankowy poradziłby sobie z tą sytuacją. Wspomniane instytucje nie bez powodu znalazły się w postępowaniu naprawczym, by zapobiec najgorszemu. Jeśli chodzi o samą rozmowę, to rzeczą skandaliczną, która ujawniła się przy okazji jej upublicznienia, jest to, że prezes nadzoru finansowego rozmawiał poufnie sam na sam z podmiotem, który był przez niego nadzorowany. Do takich sytuacji nie powinno dochodzić. Przy tego typu spotkaniach muszą być świadkowie i powinna powstać odpowiednia notatka – zaznaczył.

REKLAMA

Więcej wątków dotyczących tzw. afery KNF i kondycji polskiego systemu bankowego w całej audycji, którą prowadził Piotr Nisztor.

Polskie Radio 24/db

-----------------------------

Data emisji: 22.11.2018

Godzina emisji: 20.06

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej