Bartosz Kownacki o PGZ: trzeba zacząć myśleć, że nie produkujemy tylko dla polskiej armii
- Musi się zmienić mentalność polskich zakładów zbrojeniowych i ludzi, którzy w nich pracują. Trzeba zacząć myśleć, że nie produkujemy tylko dla polskiej armii, a prezesi muszą być rozliczani z wynajdowania nowych rynków zbytu poza granicami kraju - powiedział w Polskim Radiu 24 były wiceszef MON Bartosz Kownacki.
2019-04-18, 21:06
Posłuchaj
- Mam nadzieje, że Polska Grupa Zbrojeniowa jest fundamentem poprawiającym obronność kraju. Jednak w czasie 2-3 lat z bardzo przeciętnych zakładów zbrojeniowych zebranych w jedno ciężko zrobić silny koncern. Na budowę silnej grupy zbrojeniowej potrzeba dwóch dekad - zauważył Bartosz Kownacki. Były wiceminister obrony narodowej podkreślił jednak, że są szanse na ty, by w Polsce powstał silny koncern zbrojeniowy. - Rozpoczął się proces konsolidacji naszego przemysłu i przez najbliższych 10 lat wydamy grubo ponad 100 miliardów złotych na modernizacje armii. Te pieniądze mogą trafić do polskich firm - dodał.
Powiązany Artykuł
Jakiego sprzętu najbardziej potrzebuje armia RP? Komentarze
Gość programu zaznaczył, że zła kondycja polskiego przemysłu zbrojeniowego wynika z niedoinwestowania i okradania zakładów realizujących zamówienia dla armii. - Polskie zakłady zbrojeniowe nie były modernizowane dlatego, że pieniądze z nich wypływały. W wielu z nich technologie produkcji uzbrojenia są sprzed drugiej wojny światowej - mówił.
Bartosz Kownacki stwierdził również, że polskie koncerny zbrojeniowego muszą być wspierane przez Ministerstwo Obrony Narodowej. - Resort musi się zajmować promocją przemysłu zbrojeniowego. Tak jest na całym świecie, że odpowiednie agendy państwa wspierają rodzime organizacje - komentował były wiceszef MON.
Powiązany Artykuł
Przemysł zbrojeniowy. Jakie wnioski należy wyciągnąć po sytuacji wokół PGZ?
Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.
REKLAMA
Audycję prowadził Piotr Nisztor.
Polskie Radio 24/jp
------------------------------------
Data emisji: 18.04.2019
REKLAMA
Godzina emisji: 20.06
REKLAMA