Gen. Dariusz Wroński: Amerykanie chcą zainwestować u nas w nowe technologie

- Oczywiście, że chodzi tutaj o pieniądze. Jeżeli mamy dostać nowe technologie, to mało kto wie, że za "know-how" się po prostu płaci i to czasami podwójną stawkę. Ale dzięki temu jesteśmy o rząd dalej od przeciwnika - mówił gen. Dariusz Wroński w Polskim Radiu 24. Goście Piotra Nisztora dyskutowali na temat współpracy militarnej i zbrojeniowej Polski z USA.

2019-08-08, 21:23

Gen. Dariusz Wroński: Amerykanie chcą zainwestować u nas w nowe technologie
Andrzej Duda i Donald Trump . Foto: Shutterstock.com/Evan El-Amin

Posłuchaj

08.08.19 Gen. Wroński o współpracy z USA: za technologie się płaci
+
Dodaj do playlisty

Zbliża się wizyta prezydenta USA Donalda Trumpa w Polsce. Wiązane są z nią duże nadzieje właśnie w kontekście nawiązania bliższej współpracy wojskowej i zbrojeniowej między Polską a USA.

Powiązany Artykuł

usa polska 1200.jpg
Dr M. Kawa: USA zapewniają nam bezpieczeństwo, nie Unia Europejska

Nadzieje tym większe, że podczas wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Stanach Zjednoczonych podpisano istotne dla tej sprawy umowy. O tym, co przyniesie Polsce współpraca z USA i ile to wszystko będzie kosztować, rozmawiali w Polskim Radiu 24 gen. Dariusz Wroński, były szef wojsk aeromobilnych oraz gen. Leon Komornicki, były wiceszef Sztabu Generalnego.

Ogromne pieniądze za technologie z USA

Generał Wroński zwrócił uwagę na to, że - wbrew głosom niektórych krytyków - Polska kupuje obecnie w Stanach Zjednoczonych nie przestarzały, ale najnowocześniejszy sprzęt wojskowy. Przypomniał kontrowersyjne słowa prezydenta Trumpa, który mówił o budowaniu w Polsce bazy wojskowej, za którą Polacy zapłacą w całości.

>>> [CZYTAJ RÓWNIEŻ] Prezydent Andrzej Duda: sądzę, że prezydent Donald Trump wygłosi przemówienie w Warszawie

REKLAMA

- Jeśli dalej "wgryziemy się" w przekaz Donalda Trumpa, to wyjdzie na to, że rzeczywiście Amerykanie chcą zainwestować u nas w nowe technologie. [...] Nawet do tego stopnia, że niektóre "know-how" są dla nas otwarte. Oczywiście, że chodzi tutaj o pieniądze. Jeżeli mamy dostać nowe technologie, to mało kto wie, że za "know-how" się po prostu płaci i to czasami podwójną stawkę. Ale dzięki temu jesteśmy o rząd dalej od przeciwnika - podkreślił gen. Wroński.

Co zrobić, żeby Polska jak najwięcej zyskała na współpracy z USA?

Generał Leon Komornicki zaznaczył z kolei, że na amerykański sprzęt wojskowy Polska wydaje ogromne pieniądze. Trzeba zatem zrobić wszystko, żeby ten wydatek nie był wyrzucony w błoto.

Przypomniał historię offsetu rakiet HIMARS, który ostatecznie nie doszedł do skutku. Jak wyjaśnił, było to związane z tym, że polski przemysł obronny nie był przygotowany do przyjęcia tak zaawansowanych technologii.

>>> [ZOBACZ TAKŻE] "Debata poranka". Naciski Kongresu USA na Polskę ws. roszczeń żydowskich

REKLAMA

- Nasz przemysł, żeby podjął współpracę z przemysłem amerykańskim i wchłonął nowe technologie - oczywiście nie wszystko, ale to co jest możliwe, co jest najistotniejsze z punktu widzenia naszej obronności - musi być do tego przygotowany. Trzeba w niego sporo zainwestować i tego się nie uda zrobić z dnia na dzień - podkreślił gen. Komornicki.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

Polskie Radio 24/jmo

***

REKLAMA

Prowadzący: Piotr Nisztor

Data emisji: 08.08.2019

Godzina emisji: 20:06

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej