7x24. Jan Mosiński: prezydent nawoływał do współpracy na rzecz dobra ojczyzny
- Prezydent wielokrotnie w swoim wystąpieniu nawoływał do współpracy na rzecz dobra ojczyzny, bo Polska jest dobrem nadrzędnym, w tym kontekście należy odbierać wystąpienie prezydenta, który nawoływał do troski o dobro ojczyzny - mówił w Polskim Radiu 24 Jan Mosiński, poseł PiS. Gośćmi "7x24" byli także Agnieszka Ścigaj (Kukiz'15), Maciej Gdula (Wiosna), Michał Szczerba (KO) i Janusz Kowalski (Solidarna Polska).
2019-11-17, 10:13
Posłuchaj
- 12 listopada odbyła się inauguracja prac Sejmu IX kadencji. Z tej okazji przemówienie do posłów wygłosił prezydent Andrzej Duda
- Prezydent przywołał słowa Tadeusza Mazowieckiego, który mówił w swoim expose o "ufności w duchowe i materialne siły narodu"
- W ocenie posła Solidarnej Polski Janusza Kowalskiego "wymiar duchowy jest ważny, ale najważniejszy jest wymiar wspólnotowy".
- - Prezydent występując w Sejmie powiedział, byśmy pamiętali, że naszą partią jest Polska - podkreślił Janusz Kowalski
12 listopada rozpoczęła się IX kadencja Sejmu. Na sali plenarnej izby niższej parlamentu wystąpił prezydent. Andrzej Duda przywołał słowa byłego premiera Tadeusza Mazowieckiego, który w swoim expose w 1989 roku mówił m.in. "Miejmy ufność w duchowe i materialne siły narodu. Wierzę, że Bóg nam dopomoże, byśmy uczynili wielki krok na drodze, która przed nami się otwiera". Podkreślił, że Mazowieckiego szanują ludzie o różnych poglądach, ponieważ był pierwszym niekomunistycznym premierem polskiego rządu. Dodał, że miał on wolę realizacji przemian w Polsce.
Powiązany Artykuł
Andrzej Duda: proszę, żeby język debaty nie był radykalny, ale był językiem szacunku
- Będziemy je (przemiany) oczywiście różnie oceniali, ale one się stały - mówił.
Prezydent przekonywał, że duchowe siły narodu są ważne dla wielu Polaków, a kiedy one są deptane, wśród ludzi budzi to zgorszenie. - Proszę o język parlamentarny w debacie, proszę o taki język, który nie będzie obrażał i nie będzie nikogo urażał, bo to jest bardzo ważne - apelował w Sejmie prezydent.
Jan Mosiński: to koncyliacyjne przemówienie
W ocenie Jana Mosińskiego, przemówienie prezydenta "wygłoszone na inauguracji IX kadencji Sejmu, było wygłoszone w szczególnym miejscu - w miejscu, które w VIII kadencji było miejscem w którym dochodziło do gorszących sytuacji, które nie powinny mieć miejsca". - To koncyliacyjne przemówienie, z odwołaniem do słów Tadeusza Mazowieckiego, miało ostudzić głowy niektórych posłów - podkreślił poseł PiS.
>>> [CZYTAJ TAKŻE] Prezydent: sprawowanie poselskiego mandatu to wielka odpowiedzialność
REKLAMA
- Prezydent wielokrotnie w swoim wystąpieniu nawoływał do współpracy na rzecz dobra ojczyzny, bo Polska jest dobrem nadrzędnym. Możemy się różnić, ale szanujmy przeciwników. W tym kontekście należy odbierać wystąpienie prezydenta, który nawoływał do troski o dobro ojczyzny - podkreślił Jan Mosiński.
Poseł Michał Szczerba, podkreślał w Polskim Radiu 24, że jest zwolennikiem wolności religijnej i zwolennikiem szacunku dla każdej religii i związku wyznaniowego w Polsce. - Na sali plenarnej obecni byli przedstawiciele wszystkich wyznań, ale przywitany został jedynie przewodniczący KEP - wskazał. - To trochę słabe, gdy mówimy o wolności religijnej i szacunku do wszystkich wyznań, ale jednocześnie wyszczególniamy jedną religię i witamy jednego przedstawiciela - dodał Michał Szczerba.
Powiązany Artykuł
J. Lichocka: zarządzanie spółkami z jednego resortu jest dobre dla Polski
Michał Szczerba: to rozliczenie z mijającej kadencji
Poseł Koalicji Obywatelskiej ocenił też, że na wystąpienie prezydenta należy spojrzeć z perspektywy ostatnich pięciu lat. - Prezydent rozlicza się ze swojej kadencji. Jeżeli mówimy o duchowości, to - w mojej opinii - elementem tej duchowości jest otwartość, tolerancja, szacunek dla wszystkich bez względu na poglądy, ale również europejskość - zaznaczył. Ocenił, że "europejskość" to przywiązanie do europejskich wartości. - Prezydent, który nazywa Unię Europejską "wyimaginowaną wspólnotą", tę naszą łączność z Unią i systemem wartości wspólnych narusza w jakiś sposób - dodał Michał Szczerba.
Agnieszka Ścigaj z Kukiz'15 przekonywała, że wystąpienie prezydenta było "takim, jakie powinno być codziennością". - Prezydent jest wybierany bardzo demokratycznie, nie powinien być powiązany z opcją polityczną. Wystąpienie, które mówiło o wartościach, o zgodzie, jest wystąpieniem normalnym - podkreśliła. Dodała, że wystąpienie prezydenta można odczytywać jako początek kampanii prezydenckiej i zaprezentowanie "jaką postawę będzie miał w tej kampanii Andrzej Duda".
REKLAMA
Maciej Gdula z Lewicy ocenił, że "rozumie to tak, że duchowość ma być zarezerwowana dla jednej strony". - To jest coś, przeciwko czemu się buntuję. W mojej ocenie prezydent przeholował, rysując podział, że oto on jest obrońcą duchowości prawicowej, która jest za Bogiem i za klauzulą sumienia - wskazał poseł lewicy. Ocenił, że prezydent był "koncyliacyjny na powierzchni", ale w meritum pokazywał, że jest "zdecydowanie po stronie prawej".
Powiązany Artykuł
Z. Gryglas: prezydent przypomniał, że Polsce można służyć w różnoraki sposób
Klauzula sumienia, a wolność pacjentów
Pytany o klauzulę sumienia, którą - jak wskazała Katarzyna Gójska - Lewica chce usunąć z przepisów prawa, Maciej Gdula ocenił, że "narusza ona prawo pacjentów do tego, by mieć dostęp do określonych procedur, prawnie wpisanych jako dostępne". - Często się zdarza, że do lekarzy przychodzą pacjentki, które nie są obsługiwane zgodnie z wiedzą lekarską. Wolność lekarza nie może zagrażać wolności pacjentki. Likwidacja klauzuli sumienia ma zapewnić uszanowanie wolności pacjentów - mówił Maciej Gdula.
Poseł Janusz Kowalski z Solidarnej Polski przypomniał, że to jego pierwsza kadencja. - Poczułem, że pan prezydent występując w Sejmie powiedział, byśmy pamiętali, że naszą partią jest Polska. To było bardzo wspólnotowe przemówienie i ono odnosiło się do tego, co prezydent robił i mówił przez ostatnie pięć lat - wskazał.
REKLAMA
- Wymiar duchowy jest ważny, ale najważniejszy jest wymiar wspólnotowy. Chciałbym podkreślić, że dla mnie europejskość nie polega na tym, że będziemy przyklaskiwać elitom brukselskim, które w sposób ideologiczny odnoszą się do tego, co jest ważne dla Polaków. Myślę, że Polska pokazuje, że jest państwem bardzo pro europejskim - mówił.
W dalszej części audycji także komentarze do wystąpienia w Sejmie marszałka seniora Antoniego Macierewicza, oraz do orędzia marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego. Zachęcamy do wysłuchania całej audycji.
***
Audycja: "7x24"
Prowadząca: Katarzyna Gójska
REKLAMA
Goście: Agnieszka Ścigaj (Kukiz'15), Maciej Gdula (Wiosna), Michał Szczerba (KO), Janusz Kowalski (Solidarna Polska), Jan Mosiński (PiS)
Data emisji: 17.11.19
Godzina emisji: 9.06
mbl
REKLAMA
Polecane
REKLAMA