J. Lichocka: zarządzanie spółkami z jednego resortu jest dobre dla Polski

- Mamy uczytelnienie nadzoru nad spółkami Skarbu Państwa. To dobre rozwiązanie, aby spółki strategiczne dla polskiej gospodarki, dla polskiej racji stanu były zarządzane z jednego ministerstwa - powiedziała w PR24 Joanna Lichocka (PiS). Gośćmi audycji byli także: wiceminister cyfryzacji Adam Andruszkiewicz, Maciej Konieczny (Razem), Jarosław Sachajko (Kukiz’15), prof. Wojciech Maksymowicz (Porozumienie) i Katarzyna Piekarska (KO).

2019-11-10, 11:15

J. Lichocka: zarządzanie spółkami z jednego resortu jest dobre dla Polski
Goście audycji "7x24" dyskutowali o bieżących sprawach politycznych . Foto: PR24

Posłuchaj

10.11.19 7x24: Joanna Lichocka, Adam Andruszkiewicz, Maciej Konieczny, Jarosław Sachajko, Wojciech Maksymowicz i Katarzyna Piekarska
+
Dodaj do playlisty

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił proponowany skład nowego rządu. W gronie ministrów pozostanie większość dotychczasowych szefów resortów. Równocześnie zostaną utworzone nowe jednostki, które powstaną przede wszystkim w rezultacie podziału obecnych ministerstw - środowiska, inwestycji i rozwoju oraz spraw zagranicznych. Powstaną trzy nowe resorty - zarządzania funduszami, ds. klimatu oraz obejmujące nadzór nad spółkami Skarbu Państwa. Tym ostatnim pokieruje Jacek Sasin.

>>> [CZYTAJ TAKŻE]: Rząd Wielkiej Zmiany

Zdaniem Joanny Lichockiej dzięki nowemu rządowi dojdzie do "uczytelnienia" nadzoru nad spółkami Skarbu Państwa. - To dobre rozwiązanie, aby spółki strategiczne dla polskiej gospodarki, dla polskiej racji stanu były zarządzane z jednego ministerstwa. Jacek Sasin jako szef tego resortu to także dobra obsada personalna. Od lat pokazuje się jako bardzo odpowiedzialny, pracowity i rzetelny polityk. Dobrze, że będzie kierował nowym resortem - powiedziała w Polskim Radiu 24 Joanna Lichocka.

Powiązany Artykuł

PAP Sejm posłowie 1200.jpg
Sondaż: PiS zwiększa przewagę nad konkurencją, tracą KO, PSL i Konfederacja

Zaznaczyła, że PiS "stawia na kontynuację". - Zdobyliśmy po raz kolejny samodzielną większość, otrzymaliśmy o 2 mln więcej głosów. Polacy chcą kontynuacji naszej polityki. Rząd Mateusza Morawieckiego dostał bardzo silny mandat - stwierdziła posłanka.

REKLAMA

Katarzyna Piekarska odniosła się natomiast do "podziału" w resorcie odpowiedzialnym z a politykę zagraniczną. - Mam wątpliwości czy wyjęcie polityki unijnej z szeroko rozumianej polityki zagranicznej jest dobrym pomysłem. Będę się przyglądała - jak to będzie działało w praktyce - podkreśliła.

"Proces naprawy służby zdrowia będzie długotrwały"

Prof. Wojciech Maksymowicz powiedział, iż "nie miał wątpliwości, że minister Szumowski to najlepszy kandydat na ministra zdrowia jako kontynuatora działań, które dopiero rozpoczął w drugiej części kadencji". - Proces naprawiania systemu opieki zdrowotnej na pewno jest złożony i będzie długotrwały. Pakt dla zdrowia, który został podpisany przez ministra Szumowskiego oraz liderów ugrupowań -  także opozycyjnych - wskazuje na coś dobrego. W takich sprawach rzeczywiście powinna być zgoda - zaznaczył gość PR24.

Jarosław Sachajko z kolei odniósł się do nadzoru spółek Skarbu Państwa przez jedno ministerstwo. - Wszyscy podkreślają przełomowość powołania resortu nadzoru nad spółkami, ale bardzo dużo na tym Polska straciła. Zanim nie rozczłonkowano ministerstwa, wpływy wynosiły ponad 6 mld zł. Ostatnio tylko 2 mld. w obecnej perspektywie budżetowej to niewiele ponad 1,5 mld - powiedział polityk.

>>> [CZYTAJ TAKŻE]: Jarosław Kaczyński: rząd ma charakter w wielkiej mierze kontynuacyjny

REKLAMA

Dodał jednocześnie, że "daje ogromny mandat zaufania dla rządu, bo to jest polski rząd". - Trzeba mu pomóc, pomimo tego, że pan Woś nie ma żadnego doświadczenia w ochronie środowiska. Nie ma wykształcenia związanego z ochroną środowiska. Ale to może być plus - może zrobi tam wielkie porządki - podkreślił.

Adam Andruszkiewicz zwrócił uwagę na zysku państwowych spółek. - Jeśli chodzi o wyniki spółek Skarbu Państwa, to po ostatniej kadencji PiS, choćby Orlen odnotował rekordowy zysk - 20 mld w ciągu 4 lat. Za rządów PO w ciągu 8 lat były to 3 mld. To jest skala porównawcza, jak zarządzamy spółkami, zwłaszcza strategicznymi - argumentował wiceminister.

"To będzie rząd kontynuacji"

Jego zdaniem "zmiany w rządzie są nieduże, przede wszystkim techniczne. - Ma to być rząd kontynuacji. Oczywiście są też zmiany personalne. Nowy minister finansów jest osobą sprawdzoną w działaniu, ma doświadczenie rządowe, ale także na rynku prywatnym - ocenił Andruszkiewicz.

>>> [CZYTAJ TAKŻE]: Oto skład nowej Rady Ministrów

REKLAMA

Maciej Konieczny stwierdził, że "Polacy chcą kontynuacji". - Prawdą jest, że wysoko oceniają pewne decyzje Prawa i Sprawiedliwości, na przykład program 500 plus. PiS miał szczęście rządzić w czasach dobrej koniunktury gospodarczej. Ale teraz Polacy mają inne oczekiwania - zaznaczył polityk partii Razem.

Według niego Polacy chcą, "żeby państwo działało, żeby działała służba zdrowia, żeby mieszkania były dostępne, przestronne, aby państwo wsparło Polaków w kwestii mieszkaniowej". - Polacy chcą, żeby powietrze było czystsze. We wszystkich tych programach PiS się koncertowo wykłada - dodał.

Więcej w nagraniu.

Gospodarzem Programu była Katarzyna Gójska.

REKLAMA

Polskie Radio 24/PAP/IAR/bartos

------------------------

Data emisji: 10.11.2019

Godzina emisji: 9.06

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej