more_horiz

Międzynarodowy Festiwal Fotografii w Łodzi. Candrowicz: miejsce spotkań Wschodu i Zachodu

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2022 11:33
- Ważne było, żeby zaprosić artystów do Łodzi, nie mogą oni przecież żyć tylko wojną na Ukrainie. Festiwal buduje pomost między Wschodem i Zachodem, to świadome miejsce spotkań - mówił w Polskim Radiu 24 Krzysztof Candrowicz, dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Fotografii w Łodzi.
Audio
  • Rusza Międzynarodowy Festiwal Fotografii w Łodzi (Głębia ostrości)
Foreboding Landscape, Odessa Photo DaysFotofestiwal Łódź
"Foreboding Landscape", Odessa Photo Days/Fotofestiwal ŁódźFoto: Xenia Petrovska

Wspólnota - wszystko to, co daje nam poczucie tożsamości, przynależności i tworzy podstawy społeczne. Takie jest przesłanie Fotofestiwalu 2022 - corocznego, międzynarodowego święta fotografii w Łodzi. W tym roku, z potrzeby solidarności i wspólnego działania, organizatorzy zaprosili do Łodzi wystawy z Ukrainy i Białorusi.

Celem festiwalu jest promocja światowej fotografii. - Zbudowało to naszą reputację. Pokazywaliśmy prace najbardziej znanych artystów z Zachodu. Jednak od kilku lat systematycznie budujemy więzi z naszym najbliższym otoczeniem. Jednym z naszych głównych partnerów jest Miesiąc Fotografii w Mińsku, choć w aktualnej sytuacji opresji na Białorusi nie ma tam możliwości organizowania jakichkolwiek wydarzeń kulturalnych. W tym roku zaprosiliśmy też festiwal z Odessy, który miał odbyć się w ubiegły weekend. Z powodu wojny nie było jednak takiej możliwości. Ważne było, żeby zaprosić artystów do Łodzi, nie mogą oni przecież żyć tylko wojną na Ukrainie. Festiwal buduje pomost między Wschodem i Zachodem, to świadome miejsce spotkań - powiedział Krzysztof Candrowicz.

Wystawy fotograficzne będzie można zobaczyć w centrach festiwalowych: Art_Inkubator, Muzeum Książki Artystycznej, w pofabrycznym kompleksie OFF Piotrkowska, budynku pouniwersyteckim Motyl UŁ, a także w kilkunastu galeriach miejskich uczestniczących w Programie Miasto. - Wystawy nie są dosłowne, nie chcieliśmy pokazywać fotografii wojennej. Te obrazy znamy już z mediów. Bardziej dotyczą kontekstu, jak przez ostatnie 30 lat doszło do wojny. Opowiadają o tym dwie wystawy - "Cienka linia" i "Złowieszczy krajobraz". Skupiają się na tym, jak system podgrzewał konflikt. Zapraszamy do Łodzi na refleksję z metapoziomu. Nie chodzi nam o epatowanie obrazem, bardziej o metaforyczne podejście do fotografii - tłumaczył dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Fotografii w Łodzi.

Posłuchaj
23:46 PR24 2022_06_07-22-06-00.mp3 Rusza Międzynarodowy Festiwal Fotografii w Łodzi (Głębia ostrości)

 

Główne wydarzenia festiwalowe zaplanowano od 9 do 26 czerwca. 

***

Audycja"Głębia ostrości" 

Prowadziła: Iga Niewiadomska 

Gość: Krzysztof Candrowicz (dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Fotografii w Łodzi)

Data emisji: 7.06.2022

Godzina emisji: 22.06

PR24

Zobacz także

Zobacz także