Andrzej Dera: Z protestu niepełnosprawnych zrobiono „maczugę do walenia w rząd”

Protestujący opiekunowie dorosłych osób niepełnosprawnych zdecydowali o przerwaniu strajku i opuszczeniu Sejmu. Jak mówił w audycji Przekładaniec Jachowicza Andrzej Dera, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP, protest w ostatnim czasie został upolityczniony.

2018-05-27, 18:00

Andrzej Dera: Z protestu niepełnosprawnych zrobiono „maczugę do walenia w rząd”
Andrzej Dera. Foto: PR24

Posłuchaj

27.05.18 Andrzej Dera: Z protestu niepełnosprawnych zrobiono „maczugę do walenia w rząd”
+
Dodaj do playlisty

Zdaniem Andrzeja Dery, „dobrze się stało”, że protest opiekunów dorosłych osób niepełnosprawnych został zakończony. – Już od dłuższego czasu uważałem, że tak powinno się było stać. Wyczerpała się formuła protestu, widzieliśmy coraz więcej akcji natury politycznej – komentował gość Polskiego Radia 24. – Osoby niepełnosprawne wymagają szczególnej opieki. W Sejmie nie było odpowiednich warunków, choć byli np. masażyści. Troska o dzieci zwyciężyła – dodawał.

Polityk podkreślał na naszej antenie, że protest w Sejmie był wykorzystywany przez ugrupowania opozycyjne względem rządu. – Z protestu niepełnosprawnych zrobiono „maczugę do walenia w rząd”. Mimo że jest to rząd, który najwięcej w ostatnim czasie zrobił dla niepełnosprawnych – wskazywał Andrzej Dera. – Każda forma protestu w Polsce jest natychmiast wykorzystywana przez opozycję, która sugeruje, że rząd jest fatalny (…). Niektórzy przekraczają granice zdrowego rozsądku i ludzkiej przyzwoitości w opisywaniu rzeczywistości – mówił prezydencki minister.

– Dobrze, że protest niepełnosprawnych się skończył, nie ma już powodów, żeby strajk trwał. Teraz trzeba pracować, by w dalszym ciągu pomagać potrzebującym – pointował Andrzej Dera.

Opiekunowie dorosłych osób niepełnosprawnych, który protestowali w Sejmie, zgłaszali dwa postulaty – domagali się zrównania renty socjalnej z minimalną rentą z tytułu niezdolności do pracy oraz wprowadzenia dodatku „na życie” w wysokości 500 złotych.

REKLAMA

Rząd przekonuje, że spełnił oba żądania. Zrównał rentę socjalną z najniższą rentą z ZUS, parlament przyjął też, a prezydent podpisał, ustawę wprowadzającą szczególne uprawnienia w dostępie do świadczeń opieki zdrowotnej, usług farmaceutycznych oraz wyrobów medycznych dla niepełnosprawnych. Według rządu, przyniesie ona gospodarstwom domowym z osobą niepełnosprawną miesięcznie około 520 złotych oszczędności. Protestujący utrzymują, że ich drugi postulat nie został spełniony – świadczenie nie będzie bowiem wypłacane w gotówce.

Więcej w całej rozmowie z Andrzejem Derą.

Gościem II części audycji był prof. Jacek Hołówka. Filozof mówił w Polskim Radiu 24 m.in. o tym, jakie miejsce we współczesnej Polsce zajmuje filozofia.

Gospodarzem programu był Jerzy Jachowicz.

REKLAMA

Polskie Radio 24/IAR/zz

_____________________

Data emisji: 27.05.18

Godzina emisji: 17.06


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej