Andrzej Dera: Wyborcza konfrontacja Donalda Tuska z prezydentem Dudą wydaje się nieunikniona
– Aktywność Donalda Tuska i jego uszczypliwości w stosunku do prezydenta Andrzeja Dudy wskazują na to, że były premier zmierza w kierunku konfrontacji, która wydaje się nieunikniona za półtora roku – powiedział Andrzej Dera, minister w Kancelarii Prezydenta. Odniósł się w ten sposób do słów Donalda Tuska, który w sobotę nawiązał do rozmowy z prezydentem, do której doszło w Nowym Jorku.
2018-10-07, 19:06
Posłuchaj
W sobotę Donald Tusk przybył do Krakowa, gdzie wziął udział w konferencji dotyczącej przyszłości Unii Europejskiej. Po niej spotkał się ze swoimi sympatykami, z którymi spacerował po krakowskim rynku. W trakcie pochodu powiedział dziennikarzom, o czym rozmawiał z prezydentem Andrzejem Dudą przy okazji Zgromadzenia Ogólnego ONZ.
– Donald Tusk ma najprawdopodobniej trochę inne odczucia na temat tej rozmowy niż pan prezydent, który przedstawił mi bezpośrednią relację i na pewno nie żalił się szefowi Rady Europejskiej na to, że nie wszyscy chcą, by ubiegał się o reelekcję. Były premier realizuje najprawdopodobniej swój pomysł na to, jak sprzedać tę rozmowę. Prezydent Andrzej Duda powiedział, co było jej tematem. Wydaje mi się, że Donald Tusk chciał wbić pinezkę która miała troche zaboleć – wskazał Andrzej Dera.
Andrzej Dera odniósł się również do nagrań z restauracji „Sowa i Przyjaciele”, na których wypowiada się premier Mateusz Morawiecki. Minister w Kancelarii Prezydenta stwierdził, że w słowach szefa rządu nie ma niczego, co wskazywałoby na wyciągnięcie konsekwencji. Przyznał, że były to rozmowy, które pojawiają się na spotkaniach o charakterze prywatnym.
– Przedstawiciele totalnej opozycji twierdzą, że na tych taśmach można usłyszeć jakieś straszne rzeczy. Wskazują, że premier powinien podać się do dymisji. Jest to przesada. Są to rozmowy, w które należy się dobrze wsłuchać. Nie można wyciągać z nich daleko idących wniosków. Jest również kolosalna różnica w tym, gdy na nagraniach wypowiadają się osoby pełniące funkcje publiczne i rozmawiają ze sobą o tym, jak uniknąć odpowiedzialności i jak wykorzystać swoje stanowiska do osiągnięcia prywatnych korzyści, a gdy wypowiada się ktoś, kto nie jest przedstawicielem władzy – dodał gość Polskiego Radia 24.
Ponadto gościem „Przekładańca Jachowicza” była również Barbara Stasiak, która mówiła o Festiwalu Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci.
Audycję prowadził Jerzy Jachowicz.
Polskie Radio 24/db
-------------------------