Łukasz Schreiber: premier Jan Olszewski to postać szczególna

- Odnoszę wrażenie, że mówimy o premierze Olszewskim najczęściej w kontekście "Nocnej Zmiany". A to przecież był człowiek, którego życie mogło wystarczyć na kilka scenariuszy filmowych - mówił w Polskim Radiu 24 Łukasz Schreiber, sekretarz stanu w KPRM i poseł Prawa i Sprawiedliwości. 

2019-02-17, 18:49

Łukasz Schreiber: premier Jan Olszewski to postać szczególna
Łukasz Schreiber. Foto: PR24

Posłuchaj

17.02.19 Łukasz Schreiber: premier Jan Olszewski to postać szczególna
+
Dodaj do playlisty

Jak podkreślał w audycji Przekładaniec Jachowicza Łukasz Schreiber, Jan Olszewski był człowiekiem, którego postępowanie w przestrzeni publicznej jest wzorem do naśladowania. - Jan Olszewski przez tyle lat działał w przestrzeni publicznej, a aparat komunistyczny, służby, nie zdołały go zdyskredytować. Nikt nie potrafi podać jednego przykładu, który w jakikolwiek sposób mógłby rzucić na niego złe światło. Co więcej, najwięksi krytycy Jana Olszewskiego wskazują na to, że nie potrafił on zmontować większościowej koalicji. Dlaczego tak było? Bo jego uczciwość brała górę - mówił Łukasz Schreiber. 

- Premier Olszewski to postać szczególna, której należy się pomnik - nie tylko dlatego że był on premierem. Całe jego życie może być wzorem postępowania dla innych - powiedział. 

Gość PR24 skomentował rownież na naszej antenie nieobecność niektórych polityków na pogrzebie byłego premiera Jana Olszewskiego. - Jeżeli na pogrzebie Jaruzelskiego w pierwszym rzędzie stali byli prezydenci i premierzy (...), oddając hołd człowiekowi, który przyczynił się do wielkich zbrodni w Polsce (...), a na pogrzebie premiera Olszewskiego tych osób nie było, to jest to smutne - oceniał. 

Jan Olszewski zmarł w wieku 88 lat. Był premierem w latach 1991-1992, obrońcą opozycjonistów w procesach politycznych w okresie PRL, doradcą prezydenta Lecha Kaczyńskiego. W 2009 roku został odznaczony Orderem Orła Białego. W sobotę, po dwudniowych uroczystościach żałobnych, trumna z ciałem Jana Olszewskiego została złożona do grobu na cmentarzu na Wojskowych Powązkach. 

REKLAMA

Więcej tematów i komentarzy w całej rozmowie z Łukaszem Schreiberem. 

Gościem drugiej części Przekładańca Jachowicza był dr Tomasz Domański. Historyk z IPN mówił na naszej antenie m.in. o walce o dobre imię Polski na arenie międzynarodowej. 

Gospodarzem programu był Jerzy Jachowicz. 

Polskie Radio 24/zz

REKLAMA

-------------------------------

Data emisji: 17.02.19

Godzina emisji: 17.06

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej