X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Prof. Henryk Domański o słowach Putina: sojusz niemiecko-radziecki dokumentują zdjęcia

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2019 18:06
- Głównym adresatem poczynań rządu powinna być zagranica i nie trzeba specjalnie używać argumentów. Sojusz niemiecko-radziecki jest udokumentowany na fotografiach z tego okresu, które same przemawiają - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Henryk Domański. Socjolog odniósł się do zapowiedzi oświadczenia premiera RP ws. wypowiedzi Władimira Putina pod adresem Polski. 
Audio
  • Prof. Henryk Domański: Putin na celu miał polityczne, konkretne działania (Polskie Radio 24 / Przekładaniec Jachowicza)
Prof. Henryk Domański
Prof. Henryk DomańskiFoto: PolskieRadio.pl/MR

"Prezydent Putin wielokrotnie kłamał na temat Polski. Zawsze robił to w pełni świadomie" - napisał premier Mateusz Morawiecki w oświadczeniu, będącym reakcją na słowa prezydenta Rosji szkalujące Polskę. Szef rządu dodał, że zwykle dzieje się tak w sytuacji, gdy władza w Rosji czuje międzynarodową presję związaną ze swoimi działaniami.

Zdaniem gościa Polskiego Radia 24 Władimira Putina nie warto przekonywać. - Ambasadora Rosji trzeba wzywać, jak zrobiło to Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Natomiast głównym podmiotem naszego działania powinna być zagranica. Na przykład mieszkańcy USA nie zdają sobie sprawy (przyp. red. jak było naprawdę) - powiedział prof. Henryk Domański.  


premier_oświadczenie663.jpg
Premier: Władimir Putin wielokrotnie kłamał na temat Polski. Zawsze robił to świadomie

W związku z ostatnimi wypowiedziami prezydenta Rosji Władimira Putina, dotyczącymi genezy wybuchu II wojny światowej, w piątek ambasador Rosji w Polsce Siergiej Andriejew został wezwany pilnie do Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz ocenił, że "ostatnie twierdzenia najwyższych przedstawicieli władz rosyjskich pokazują, że do rosyjskiej wyobraźni historycznej świadomie i agresywnie próbuje wprowadzać się stalinowską narrację dziejową". Jak mówił, Polska jest gotowa "tłumaczyć rosyjskim dyplomatom prawdę historyczną tak długo, jak będzie trzeba".

Prof. Henryk Domański podkreślił, że ws. prawdy o tamtych wydarzeniach nie trzeba specjalnie używać argumentów. - Istnieją zdjęcia. Sojusz niemiecko-radziecki jest udokumentowany na fotografiach z twego okresu, które same przemawiają - dodał gość Polskiego Radia 24.        

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] "Nie ma zgody na fałszywą narrację historyczną". MSZ o słowach Putina

W ubiegłym tygodniu prezydent Rosji skrytykował wrześniową rezolucję Parlamentu Europejskiego dotyczącą wybuchu II wojny światowej. Putin wyraził m.in. ocenę, że przyczyną II wojny światowej był nie pakt Ribbentrop-Mołotow, a pakt monachijski z 1938 r. Podkreślił też wykorzystanie przez Polskę układu z Monachium do realizacji roszczeń terytorialnych dotyczących Zaolzia. Przekonywał m.in., że we wrześniu 1939 r. Armia Czerwona w Brześciu nie walczyła z Polakami i w tym kontekście "niczego Polsce Związek Radziecki w istocie nie odbierał". 

- Wszyscy zastanawiają się po co Putin to robi? Nie wymyślił sobie tego nagle, nie doznał jakiegoś olśnienia. Nie chciał wyłącznie zrobić Polsce na złość. Na celu miał polityczne, konkretne działania - podsumował prof. Henryk Domański.  

Putin sformułował też zarzuty wobec przedwojennego polskiego ambasadora w Niemczech Józefa Lipskiego, który - według rosyjskiego prezydenta - miał obiecywać postawienie w Warszawie pomnika Hitlerowi, jeśli wysłałby on polskich Żydów na zagładę do Afryki. "Łajdak, antysemicka świnia, inaczej powiedzieć się nie da. W pełni solidaryzował się on (Lipski - PAP) z Hitlerem w jego antysemickim nastawieniu i, co więcej, obiecywał wystawić mu w Warszawie pomnik za niegodziwości wobec narodu żydowskiego" - mówił Putin, uczestnicząc w posiedzeniu kolegium kierowniczego resortu obrony Rosji.

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: Przekładaniec Jachowicza

Prowadzący: Jerzy Jachowicz

Gość: prof. Henryk Domański

Data emisji: 29.12.2019

Godzina emisji: 17.05

PR24Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Skandaliczne słowa W. Putina o Polsce. Będzie oświadczenie premiera M. Morawieckiego

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2019 15:37
- W najbliższym czasie można się spodziewać oświadczenia premiera Mateusza Morawieckiego - uzgodnionego z prezydentem Andrzejem Dudą - w sprawie słów prezydenta Władimira Putina dotyczącymi genezy wybuchu II wojny światowej - powiedział szef gabinetu prezydenta RP Krzysztof Szczerski.
rozwiń zwiń