X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Marcin Romanowski: wprowadzamy regulacje prawne bardzo podobne do rozwiązań w UE

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2020 18:35
- Nowelizacja ustaw sądowych wraca do Sejmu i mam nadzieję, że tamtejsza większość przyjmie te rozwiązania – mówił w Polskim Radiu 24 wiceminister sprawiedliwości, Marcin Romanowski.  
Audio
  • Marcin Romanowski o sądach ("Przekładaniec Jachowicza")
Marcin Romanowski
Marcin RomanowskiFoto: PR24/AK

Senat zdecydował w piątek w głosowaniu o odrzuceniu w całości nowelizacji ustaw sądowych, która rozszerza odpowiedzialność dyscyplinarną sędziów i wprowadza zmiany w procedurze wyboru I prezesa Sądu Najwyższego. Za odrzuceniem ustawy zagłosowało 51 senatorów, 48 było przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu. Wcześniej za odrzuceniem noweli opowiedziały się senackie komisje: ustawodawcza oraz praw człowieka, praworządności i petycji.

"Opozycja manipuluje"

sąd akta east news 1200.jpg
"Wpisy znieważające Prezydenta RP". Rzecznik Dyscyplinarny zajmie się sędzią

- Rezultaty obrad Senatu w sprawie noweli ustaw sądowych znamy, ale sprawa wraca do Sejmu. Totalna opozycja manipuluje i dezinformuje opinię publiczną mówiąc o tym, że nowela o sądach jest kagańcem na sędziów – mówił gość PR24. Zauważył, że opozycja odnosi się do jednej regulacji, która uszczegóławia zakres odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów.

- Wprowadzamy regulacje bardzo podobne do rozwiązań w krajach europejskich. W każdym jest ogólna klauzula, która mówi o zachowaniach które nie licują z godnością urzędu sędziego. To niegodne, że przedstawiciele Polski głosują przeciwko krajowi w gremiach unijnych – dodał wiceminister sprawiedliwości.

"Wiele wzorców"

Przypomniał przy tym głosowanie w Parlamencie Europejskim nad rezolucją o łamaniu praworządności w Polsce i na Węgrzech. - Karygodne jest to, że opozycja wspiera propozycje by powiązać rzekome łamanie praworządności ze środkami z nowego rozdania finansowego Unii Europejskiej – mówił.

Marcin Romanowski dodał przy tym, że nie ma czegoś takiego jak jeden wzorzec praworządności bo w Europie są co najmniej trzy tradycje prawne: niemiecka, francuska i brytyjska, a nasza też jest jakąś odrębną tradycją. - Różnorodność dotycząca konkretnych regulacji prawnych jest bogactwem w Unii Europejskiej. Absurdem jest oczekiwanie na jeden wzorzec – zaznaczył.

"Tuskizacja"

duda pap 1200.jpg
Prezydent: trzeba sędziom jasno i mocno powiedzieć jaka jest ich rola

Odnosząc się do werdyktu Komisji Weneckiej wobec Polski powiedział, że to tylko opinia gremium doradczego wydana w pośpiechu. - Każdy kto to obserwował zadawał sobie pytanie czy celem była merytoryka czy wpisanie się w scenariusz kreślony przez totalna opozycję i marszałka senatu Tomasza Grodzkiego. Zgodnie z naszą Konstytucją i traktatami, wymiar sprawiedliwości pozostaje w gestii państw UE.

Dodał, że to opozycja doprowadzała do sytuacji gdzie był sędzia na telefon. - Próbowała też rzutem na taśmę przejąć Trybunał Konstytucyjny, tuskizacja to jest dobre na to określenie – mówił.


Więcej w zapisie audycji.

*******

Audycja: Przekładaniec Jachowicza
Prowadzący: Jerzy Jachowicz
Goście: Marcin Romanowski (wiceminister sprawiedliwości)
Data emisji: 19.01.2020
Godzina emisji: 17.06

PR24/jj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Janusz Kowalski: wielu sędziów chciałoby utrzymać stan "sędziokracji", a nie państwa prawa

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2020 18:35
- Sędziowie uważali do tej pory, jako specjalna arystokracja czy specjalna kasta sędziowska, bo każde z tych sformułowań jest niestety prawdziwe, że mogą podważać demokratyczny wybór Polaków czyli Sejmu i Senatu, władzy ustawodawczej, poprzez decyzje prawnicze, czyli np. wyroki Sądu Najwyższego - mówił w Polskim Radiu 24 Janusz Kowalski (Solidarna Polska).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wojciech Konieczny: Komisja Europejska ma prawo oceniać Izbę Dyscyplinarną

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2020 18:45
- Na każdym etapie procesu legislacyjnego konsultacje z Brukselą są dobre. Po wejściu do UE zgodziliśmy się na to, że prawo unijne w pewnym sensie ma pierwszeństwo przed prawem krajowym - mówił w Polskim Radiu 24 senator Wojciech Konieczny z PPS. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof Czesław Kłak: to państwo może inicjować wizyty Komisji Weneckiej

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2020 22:01
- Kwestia fundamentalna związana z inicjowaniem przyjazdu Komisji Weneckiej do danego państwa jest taka, że przyjeżdża ona na zaproszenie państwa. Mogą to być także organy Rady Europy – mówił w Polskim Radiu 24 prof. Czesław Kłak, sędzia Trybunału Stanu.  
rozwiń zwiń