more_horiz

"Brak wykształcenia historycznego". Prof. Odziemkowski o publikacji "Newsweeka" nt. Powstania Warszawskiego

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2021 18:58
- Świadczy to po prostu o tym, przepraszam, jeśli kogoś urażę, ale mówię to jako historyk, ktoś, kto studiował historię, że ktoś jest niewykształcony zupełnie historycznie - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Janusz Odziemkowski (historyk). Gościem "Przekładańca Jachowicza" był również dr Karol Mazur (dyrektor edukacji Muzeum Powstania Warszawskiego). 
Muzeum Powstania Warszawskiego
Muzeum Powstania WarszawskiegoFoto: Shutterstock/Stanislaw Tokarski

W bieżącym numerze tygodnika "Newsweek" zamieszczono wywiad z prof. Andrzejem Leonem Sową, autorem pracy "Kto wydał wyrok na miasto. Plany operacyjne ZWZ-AK (1940-1944) i sposoby ich realizacji". Tekst zatytułowano "Powstanie Warszawskie. Dowódcy AK wydali wyrok na Warszawę".

Do tej publikacji odniósł się prof. Janusz Odziemkowski.    

- Wyrok na Warszawę wydał Hitler zanim jeszcze wybuchło powstanie. Warszawa miała zniknąć z powierzchni ziemi - przypomniał.   

Powstanie Warszawskie - zobacz serwis specjalny

- Najpierw był plan ograniczenia Warszawy mniej więcej do 1/10 populacji i terytorium, stworzenia małego, prowincjonalnego miasta. Zamierzano zachować Starówkę, jako dowód niemieckości miasta i zrobić niemiecką dzielnicę. Kiedy okazało się, że nie jest to możliwe, Hitler wydał rozkaz zniszczenia Warszawy przy pierwszej nadarzającej się sposobności - opowiedział prof. Odziemkowski. 

Jak dodał historyk, jako Polacy mamy zwyczaj spoglądania na Warszawę i Powstanie Warszawskie jako jednostkowe wydarzenie. - Prawdopodobnie redaktorzy "Newsweeka" też tak na to spoglądają (ale nie jest to ich wina, bo większość nie-historyków tak spogląda) na to wydarzenie, które było niezwykle tragiczne dla Warszawy. Natomiast nie biorą pod uwagę znaczenia Warszawy jako punktu strategicznego dla każdej armii, która prowadzi działania wojenne w środkowej Polsce - zauważył. 

Posłuchaj
19:42 PR24_mp3 2021_08_01-17-08-26.mp3 Prof. Janusz Odziemkowski o publikacji "Newsweeka" nt. Powstania Warszawskiego ("Przekładaniec Jachowicza") 

Gościem drugiej części audycji Jerzego Jachowicza był także dr Karol Mazur (dyrektor edukacji Muzeum Powstania Warszawskiego), który mówił m.in. o roli i znaczeniu działalności Muzeum. 

Posłuchaj
16:20 PR24_mp3 2021_08_01-17-41-33.mp3 Dr Karol Mazur o zakresie działalności Muzeum Powstania Warszawskiego ("Przekładaniec Jachowicza")

Więcej w nagraniu. 

* * *

Audycja"Przekładaniec Jachowicza"

Prowadził: Jerzy Jachowicz

Goście: prof. Janusz Odziemkowski (historyk), dr Karol Mazur (dyrektor edukacji Muzeum Powstania Warszawskiego)

Data emisji: 1.08.2021

Godz. emisji: 17.08

kmp

***

Polskie Radio aktywnie włącza się w obchody w 77. rocznicę Powstania Warszawskiego. Wszystkie anteny publicznego nadawcy przygotowały szereg unikatowych materiałów, zawierających m.in. archiwalne nagrania oraz rozmowy z ekspertami i historykami. 1 sierpnia z radioodbiorników płynąć będą dźwięki powstańczych pieśni oraz wspomnienia tych, którzy w 1944 roku bohatersko walczyli o Warszawę i wolną Polskę.

Zobacz także

Zobacz także