more_horiz

Gen. Roman Polko: Polska stała się liderem i przewodnikiem w Europie

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2022 18:53
- To z nami chcą rozmawiać prezydent Stanów Zjednoczonych i premier Wielkiej Brytanii - powiedział w Polskim Radiu 24 gen. Roman Polko, były szef GROM, przekonując o wzroście znaczenia Polski w Europie w świetle rosyjskiej wojny na Ukrainie. - Polska jest liderem i przewodnikiem. Widać, ze strony Niemiec, Francji i innych krajów, że bardzo mocno liczą się z tym, co się dzieje w Polsce i zdają sobie sprawę, że tutaj jest serce Europy, które gwarantuje nam bezpieczeństwo - dodał.
W ocenie gen. Romana Polko, Polska przejęła pałeczkę lidera w Europie
W ocenie gen. Romana Polko, Polska przejęła pałeczkę lidera w EuropieFoto: TOBIAS SCHWARZ/AFP/East News

Prezydent Francji Emmanuel Macron powiedział w sobotę w rozmowie z regionalną gazetą, że nie należy upokarzać Rosji i że trzeba zbudować odpowiedni grunt do rozwiązań dyplomatycznych w celu rozwiązania wojny na Ukrainie, w których - jak mówił - rola Francji może być kluczowa.

Chcemy kary za zbrodnię

- Krótko mówiąc: nie powinniśmy poniżać zbrodniarzy - skomentował w Polskim Radiu 24 były dowódca GROM gen. Roman Polko. - Patrząc na Dekalog: przede wszystkim należy doprowadzić do sytuacji, w której taki człowiek wyrazi żal za to, co zrobił, złożył szczerze postanowienie poprawy i wtedy, rzeczywiście, nie można go poniżać. Ale nikt nie dąży do poniżenia Putina - dodał wojskowy.

- Chcemy zbrodniarza powstrzymać przed dalszym ludobójstwem i chcemy, żeby zbrodniarz poniósł zasłużoną karę. Tyle i tylko tyle. Jakiekolwiek kwestie wymieniane przez prezydenta Francji brzmią absurdalnie w tej sytuacji - podkreślił gość "Przekładańca Jachowicza".

Przekroczone granice cywilizowanego świata

Pytany, czy Władimir Putin ma szanse powrócić do grona przywódców cywilizowanego świata, gen. Roman Polko skwitował, że "granice powrotu do cywilizowanego świata zostały już przez Putina wielokrotnie przekroczone". - Nie wyobrażam sobie przywódcy odważnego na tyle, by wymieniał uścisk dłoni z Putinem, siadał wspólnie do kolacji, czy rozmów w duchu przyjaźni. To kompromitowałoby tego polityka - ocenił.

- Społeczeństwa francuskie, niemieckie, węgierskie, takiemu politykowi, takiej postawy, po tym obrazie zbrodni na Ukrainie, by nie wybaczyli - zaznaczył.

"Polska stała się liderem i przewodnikiem"

Gość Polskiego Radia 24 ocenił, że Francja i Niemcy straciły realne przywództwo państw Unii Europejskiej. - Tę rolę przejęła Polska, to ona jest liderem i przewodnikiem. Widać, ze strony Niemiec, Francji i innych krajów, że bardzo mocno liczą się z tym, co się dzieje w Polsce, zdają sobie sprawę, że tutaj jest serce Europy, które gwarantuje nam bezpieczeństwo - wyjaśnił.

Były dowódca GROM wskazał, że "to z nami chcą rozmawiać prezydent Stanów Zjednoczonych i premier Wielkiej Brytanii". - Nie jest naszym celem zabieranie i deprecjonowanie Niemiec. Szansa ciągle jest. Nam to wcale nie przeszkadza, przecież jesteśmy w kolektywnych układach, jesteśmy w NATO i UE. Polsce zależy na silnych Niemczech, by budowały swój potencjał zbrojny i by wróciły na pozycję lidera, a nie kogoś, kto układa się po cichu z Putinem i w sytuacjach trudnych bardziej udaje, niż pomaga - zaznaczył gen. Roman Polko.

Posłuchaj
21:17 Roman-Polko--PR24_mp3 2022_06_05-17-35-53.mp3 Gen. Roman Polko: widać, ze strony Niemiec, Francji i innych krajów, że bardzo liczą się z tym, co się dzieje w Polsce, zdają sobie sprawę, że tutaj jest serce Europy, które gwarantuje nam bezpieczeństwo ("Przekładaniec Jachowicza"/ PR24)

Więcej w nagraniu.

Czytaj także:

Rosyjska armia użyła amunicji fosforowej w okolicach miejscowości Czerkaski Tyszky w obwodzie charkowskim na północnym wschodzie Ukrainy - raportuje w niedzielę rano Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. To 102. dzień rosyjskiej inwazji na ten kraj (PAP) Rosyjska armia użyła amunicji fosforowej w okolicach miejscowości Czerkaski Tyszky w obwodzie charkowskim na północnym wschodzie Ukrainy - raportuje w niedzielę rano Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. To 102. dzień rosyjskiej inwazji na ten kraj (PAP)

***

Audycja: "Przekładaniec Jachowicza"

Prowadzący: Jerzy Jachowicz

Gość: gen. Roman Polko (były szef GROM)

Data emisji: 5.06.2022

Godzina emisji: 17.37


mbl

Zobacz także

Zobacz także