Gospodarcze podsumowanie tygodnia: sytuacja w PLL LOT i zniesienie ograniczeń importu wieprzowiny do USA
Ocena sytuacji w PLL LOT, zniesienie ograniczeń na import wieprzowiny z 16 polskich zakładów do USA - to najważniejsze tematy gospodarcze minionego tygodnia, o których rozmawiali goście audycji na antenie Polskiego Radia 24.
2018-10-27, 12:28
Posłuchaj
Gośćmi Sylwii Zadrożnej w "gospodarczym podsumowaniu tygodnia" byli: Artur Bartoszewicz ze Szkoły Głównej Handlowej; Marek Kłoczko, wiceprezes Krajowej Izby Gospodarczej; Andrzej Halesiak, ekonomista Banku Pekao SA.
Po ponad 7 godzinach negocjacji związkowcy z LOT zawiesili protest. Rzecznik spółki Adrian Kubicki powiedział, że spełniony został jeden z ważniejszych postulatów strajkujących. – Pracownicy mogą wrócić do pracy. Strajk został zawieszony, a wiec mamy płaszczyznę do tego, aby kontynuować rozmowy. 67 osób zwolnionych w miniony poniedziałek wraca do pracy – powiedział Kubicki.
A o powrocie do rozmów na początku przyszłego tygodnia poinformował tez mecenas Piotr Wujec, główny negocjator strony związkowej. – W celu kontynuowania negocjacji strony spotkają się rano w poniedziałek 29 października 2018 roku o godzinie 8.00 w siedzibie PLL LOT SA. Obecnie mamy deklaracje PLL LOT o powrocie do pracowników zwolniony z tytułu strajku – wyjaśnił Wujec.
Jak widać są pewne ustępstwa. Mimo wszystko szkoda, że trwało to aż długo, bo strajk to nie tylko straty finansowe, ale i wizerunkowe.
REKLAMA
A jak sytuację w spółce oceniają goście Sylwii Zadrożnej na antenie Polskiego Radia 24 w gospodarczym podsumowaniu tygodnia?
Marek Kłoczko stwierdził, że gdyby faktycznie udało się zażegnać konflikt i wyciągnąć lekcję ma przyszłość to może nawet ta wysoka cena wizerunkowa i finansowa może wyjść na dobre.
- Cieszę się, że jest jakiś sygnał, który pokazuje, że ten konflikt można zakończyć. Oczywiście można, bo to jeszcze nie jest koniec – dodał. Jego zdaniem w tego typu konfliktach decydują niuanse, urażone ambicje i to są przyczyny subiektywnych ocen konfliktu. – Dobrze, że są negocjatorzy po obu stronach. Ważne żeby w przyszłości rozwiązywać konflikty na bieżąca i nie doprowadzać do eskalacji, bo rynek lotniczy rośnie bardzo dynamicznie i nasila się konkurencja między przewoźnikami. Zarządy spółek będą pod ogromna presja tej walki konkurencyjnej – dodał.
Andrzej Halesiak nie jest zwolennikiem całkowitej rezygnacji ze strajków. Paradoksalnie czasami to jest jedyne rozwiązanie, które zmusza do rozmów o bardzo ważnych kwestiach. – Nie chce twierdzić, że tak akurat jest w przypadku LOT-u - stwierdził.
Patrząc na polska gospodarkę - zdaniem Andrzeja Halesiaka - warto podkreślić, że obecnie mamy mało strajków. – Porównując Polskę do innych krajów to statystki godzin bez pracy z powodu strajku są niewielkie – zwrócił uwagę gość Polskiego Radia 24.
REKLAMA
Artur Bartoszewicz uważa, że w dłuższej perspektywie tego typu wydarzenie może bardzo negatywnie wpłynąć na krajowego przewoźnika. – Niepewność lotu i możliwości przemieszczania się determinuje decyzje klientów. A konkurencja jest duża – dodał.
Jego zdaniem minęły też czasy, że pracodawca może wymuszać coś na pracownikach i albo menażer zrozumie ten mechanizm, albo zachowując się tak jakby nic się nie stało, będzie nadal wymuszać na pracownikach określone zachowania – podsumował.
W II części audycji goście rozmawiali m.in. na temat zniesienia ograniczeń w imporcie polskiej wieprzowiny do USA. Restrykcje nadal obowiązują dla trzech zakładów, dla 16 ograniczenia zostały zniesione. Amerykanie zakwestionowali mechanizm tak zwanej regionalizacji występującej w związku z ASF.
Ważnymi tematami minionego tygodnia było też: forum wsparcia dla polskiego biznesu zorganizowane przez PAiH; sytuacja gospodarcza we Włoszech.
REKLAMA
Naczelna Redakcja Gospodarcza, PR24, Sylwia Zadrożna, kw
REKLAMA