X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Jarosław Iwaszkiewicz i jego Warszawa

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2019 23:34
- Na szczęście moim zadaniem nie było opisywanie roli politycznej Jarosława Iwaszkiewicza w okresie powojennym, jego uwikłań w system Polski Ludowej. Zająłem się Warszawą w jego twórczości, a jego stosunek do stolicy był obiektywny - mówił w Polskim Radiu 24  dr Tomasz M. Lerski, autor książki "Warszawa Jarosława Iwaszkiewicza".
Audio
  • 17.11.19 "Poczytnik". Warszawa Jarosława Iwaszkiewcza
Jarosław Iwaszkiewicz
Jarosław IwaszkiewiczFoto: EAST NEWS

Jarosław Iwaszkiewicz przez ponad 80 lat bacznie śledził zmiany zachodzące w stolicy, krytykował ją, ale również angażował się w jej odbudowę. W roku 125. rocznicy urodzin pisarza varsavianista dr Tomasz M. Lerski w książce "Warszawa Jarosława Iwaszkiewicza" wziął pod lupę teksty jego autorstwa.

Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że Jarosław Iwaszkiewicz nie pisał w PRL o Warszawie na zamówienie. - O Warszawie socjalistycznej w samych superlatywach, a o Warszawie burżuazyjnej tylko na zasadzie totalnej negacji. Krytykował i to bardzo Warszawę powojenną, sposób jej odbudowy, wyburzanie ruin, wściekał się na zniszczenia, których przy okazji dokonano. Wyklinał m.in. powojenną szpetotę Placu Teatralnego, ale potrafił zachwycać się tzw. ścianą wschodnią z domami centrum. Uważał, że w tym kierunku powinna iść budowa Warszawy na nowo. Iwaszkiewicz nie był pieszczochem socjalizmu, jeśli chodzi o spojrzenie na Warszawę. Tam gdzie należało potrafił przyłożyć. Chwalił tam, gdzie było można - tłumaczył varsavianista. 

Tomasz M. Lerski jest autorem tryptyku "Portret miasta w zwierciadle literatury”, w ramach którego, oprócz „Warszawy Jarosława Iwaszkiewicza”, ukazały się pozycje „Warszawa Marii Dąbrowskiej” i „Warszawa Antoniego Słonimskiego”.        

Więcej w nagraniu. 

Gospodarzami audycji "Poczytnik" byli Tomasz Zapert i Krzysztof Masłoń.    

Data emisji: 17.11

Godzina emisji: 22.06

PR24

Czytaj także

Jak Warszawa zapisała się w biografii Herlinga-Grudzińskiego?

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2019 15:32
- Jego ścisły związek z Warszawą trwał dwa lata. I to jest absolutny fenomen. On w tym czasie zaistniał jako krytyk, opublikował teksty o bardzo ważnych pisarzach, uczestniczył w bardzo poważnych seminariach prowadzonych przez jego późniejszego mistrza - prof. Ludwika Frydego, nawiązał znajomości z ludźmi, którzy jeśli nie zginęli w czasie wojny, odgrywali później często bardzo ważną rolę w jego życiu - mówił w Dwójce prof. Włodzimierz Bolecki.
rozwiń zwiń