more_horiz

Przybysz z wielu miast. "Metropolie to pomyłka ludzkości"

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2020 22:30
- Warszawa ciągle budzi moje zdziwienie i protest. Jest dla mnie sacrum - ciągle czuje warszawskie piwnice, groby, schrony, skrytki z bronią. To wszystko mamy pod stopami mieszkając w Warszawie - powiedział w Polskim Radiu 24 Piotr Wojciechowski, poeta i autor tomu prozy "Przebierańcy i przechodnie. Opowiadania warszawskie".
Audio
  • Piotr Wojciechowski o swoim najnowszym tomiku wierszy (Poczytnik/Polskie Radio 24)
Okładka książki Piotra Wojciechowskiego Przebierańcy i przechodnie. Opowiadania warszawskie
Okładka książki Piotra Wojciechowskiego "Przebierańcy i przechodnie. Opowiadania warszawskie"Foto: ksiegarnia.pwn.pl

Piotr Wojciechowski to urodzony w Poznaniu w 1938 roku człowiek wielu talentów - prozaik, poeta, reżyser filmowy, scenarzysta, rysownik, krytyk filmowy i publicysta. Jego debiut "Kamienne pszczoły" (1967) i druga książka "Czaszka w czaszce" (1970) stały się powieściami kultowymi.

Mieszkał na Lubelszczyznie i Łodzi, studiował we Wrocławiu, a przeszło pół wieku temu osiadł w Warszawie. To właśnie ze stolicą związany jest najnowszy tom jego prozy "Przebierańcy i przechodnie. Opowiadania warszawskie".

Warszawa to sacrum

O stolicy mówi, że "przeżywa ją bardzo poważnie". - Metropolie i duże miasta są pomyłkami ludzkości. Mają charakter czegoś, co ma swoją wspaniałość i opresywność - ocenił autor.

Stwierdził, że jeśli ktoś się w takim miejscu rodzi i wzrasta, to jest mu to łatwiej zaakceptować. Jak sam o sobie mówi, jest "przybyszem z wielu miast".

- Warszawa ciągle budzi moje zdziwienie i protest. Jest przygodą, miejsce odkryć i wspomnień. Jest dla mnie sacrum - ciągle czuje warszawskie piwnice, groby, schrony, skrytki z bronią. To wszystko mamy pod stopami mieszkając w Warszawie - opowiadał Wojciechowski.

Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji.

***

Audycja: "Poczytnik"

Prowadzą: Krzysztof Masłoń, Tomasz Zapert

Data emisji: 02.02.2020

Godzina emisji: 22.06

PR24/st

Zobacz także

Zobacz także