X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Jednoznaczne bywają mity, ale prawda - niekoniecznie". Holewiński o swojej najnowszej książce

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2021 12:50
- Dla mnie polskość jest czymś niezwykle istotnym, ważnym. Jednak nie polskość opisywana w taki sposób jednoznaczny, bo prawda z reguły nie jest w wydarzeniach historycznych czymś, co można opisać w jeden sposób czy pokazać z jednej strony - powiedział w Polskim Radiu 24 Wacław Holewiński, pisarz. 
Krew na rękach moich
"Krew na rękach moich" Foto: Materiał promocyjny

"Krew na rękach moich" to czwarta powieść Wacława Holewińskiego, która ukazuje się nakładem Państwowego Instytutu Wydawniczego. Czytelnicy odnajdą w tej książce to, co u Holewińskiego najlepsze: oszczędny styl, bogactwo historycznego detalu, a także sugestywnie odmalowane portrety bohaterów. Tym razem są nimi dwaj Polacy mieszkający w Warszawie.        

Okładka1200
"Chciałam, żeby te receptury były możliwe do odtworzenia". Joanna Domańska o powieści "Budzenie drzew"

- Tak się też chyba stało w mojej najnowszej książce pt. "Krew na rękach moich", opisującej działania z jednej strony Emmanuela Szafarczyka i grupy sztyletników, którym przewodził, a z drugiej - Polaka i rosyjskiego pułkownika, którego tropi, Andrzeja Różyckiego - opowiedział Wacław Holewiński. 

- To oczywiście skomplikowana historia. Emmanuel Szafarczyk to jest postać absolutnie autentyczna, która jest znana historykom, ale z drugiej strony jest też trochę tak, że od opisywania sztyletników polscy historycy, mam wrażenie, uciekają, bo to nie pasuje do takiego mitu Polaków, którzy jeśli idą walczyć, to z otwartą przyłbicą, twarzą w twarz, którzy zawsze są honorowi, jednoznaczni. A tak nie jest - zaznaczył autor. 


Posłuchaj
23:39 PR24_mp3 2021_05_16-22-05-58.mp3 Wacław Holewiński o swojej najnowszej książce ("Poczytnik")

- Musimy powiedzieć, że sztyletnicy w powstaniu styczniowym to byli ludzie, którzy spełniając wyroki sądów podziemnych, czy zleceń rządu narodowego jednak dokonywali skrytobójczych zamachów. Dla mnie dużym problemem jest to, jak ci ludzie to przeżywali, jak w tym żyli, jak wreszcie oddziaływało to na ich psychikę - podkreślił pisarz.

Drugim bohaterem powieści jest pułkownik, który pochodzi z Polski. - Chce się wtopić w ten wielki żywioł rosyjski, bo uważa, że skoro są takie okoliczności historyczne, że Polska zniknęła z mapy Europy, to należy się z tym pogodzić. A jeżeli pogodzić, to każdy taki zryw jak powstanie styczniowe niesie za sobą wyłącznie zło. W związku z tym stara się temu złu zapobiegać, zwalczając sztyletników - zdradził gość audycji.                                 

Więcej w nagraniu.        

***

Audycja"Poczytnik"

Prowadzący: Krzysztof Masłoń, Tomasz Zapert

GośćWacław Holewiński (pisarz)

Data emisji: 16.05.2021

Godz. emisji: 22.05

kmp

Czytaj także

"Przełamuje stereotypy". Pułkownik Grzegorz Kaliciak o najnowszej książce o kobietach w wojsku

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2020 10:41
- Celem tej książki było przedstawienie interesujących historii kobiet w wojsku - tak o książce "Bez taryfy ulgowej. Kobiety w wojsku" mówił w Polskim Radiu 24 pułkownik Grzegorz Kaliciak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Klucz do zrozumienia jego stosunku do kobiet jest w książkach". Sadkowska-Mokkas o Dygacie

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2020 10:00
- Stanisław Dygat był ciągle spragniony świeżych wzruszeń. Pielęgnował w sobie stan permanentnego zakochania - mówiła w Polskim Radiu 24 Lidia Sadkowska-Mokkas, autorka książki "Dygat Pan".
rozwiń zwiń