more_horiz

Prof. Roszkowski: współczesność jest trudna dla Kościoła, na Zachodzie mamy do czynienia z jego kryzysem

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2021 10:57
- Zdawałem sobie sprawę z kryzysu Kościoła związanego z różnymi skandalami i dechrystianizacją życia codziennego w społeczeństwach zachodnich. Wydarzenia z jesieni ubiegłego roku przyspieszyły prace nad książką i przesądziły o pewnych myślach, zwłaszcza związanych z drugim tomem – powiedział prof. Wojciech Roszkowski, historyk i autor książki "Świętości, upadki i nawrócenia".
Audio
  • Prof. Wojciech Roszkowski o książce "Świętości, upadki i nawrócenia" ("Poczytnik")
Prof. Wojciech Roszkowski
Prof. Wojciech RoszkowskiFoto: PR24/AK

Prof. Wojciech Roszkowski, aby lepiej zrozumieć, skąd pochodzimy, w dwóch tomach opisuje historię chrześcijaństwa. Pierwszy tom kończy się upadkiem Konstantynopola. Drugi będzie doprowadzony do czasów najnowszych i ukaże się na przełomie czerwca i lipca.

chrześcijaństwo kościół FREE 1200_660.jpg
"Katedra i uniwersytet". Nowa książka prof. Kucharczyka o kryzysie chrześcijańskiej cywilizacji

Historyk opisuje zarówno budowniczych, jak i niszczycieli zachodniej cywilizacji, odnosząc się przy tej okazji do wielu utartych przez wieki dyskredytujących opinii. Czy wpływ na decyzję o napisaniu książki miały również wydarzenia z jesieni ubiegłego roku, gdy dochodziło w Polsce do ataków na kościoły i osoby duchowne?

- Kiedy to nastąpiło, byłem już mocno zaawansowany w pracy, zdawałem sobie sprawę z kryzysu Kościoła związanego z różnymi skandalami i dechrystianizacją życia codziennego w społeczeństwach zachodnich. Jednak przyspieszyło to trochę i przesądziło o pewnych myślach, zwłaszcza związanych z drugim tomem, gdzie dochodzę do współczesności, która jest dla Kościoła trudna, mamy do czynienia z dość mocnym jego kryzysem na Zachodzie - wskazał prof. Wojciech Roszkowski.

Posłuchaj
23:49 PR24_mp3 2021_04_25-22-06-12.mp3 Prof. Wojciech Roszkowski o książce "Świętości, upadki i nawrócenia" ("Poczytnik")

Głównym motywem pracy, na co zwrócił uwagę rozmówca Tomasza Zaperta i Krzysztofa Masłonia, nad publikacją była "ciekawość człowieka, który jest związany z Kościołem".

W książce gość Polskiego Radia 24 dowodzi ponadto, że nasza cywilizacja od swego zarania zmagała się z rozmaitymi wyzwaniami i konfrontowana była z przeróżnymi zagrożeniami, inicjowanymi od środka i z zewnątrz. Zwyciężała mocą i aktywnością tych, którzy znajdowali swoją tożsamość w tym, co kiedyś nazwano christianitas.

Więcej w całej rozmowie. 

***

Tytuł audycji: "Poczytnik"
Prowadzący: Krzysztof Masłoń, Tomasz Zapert
Gość: prof. Wojciech Roszkowski, historyk
Data emisji: 25.04.2021
Godzina emisji: 22.06

mat. pras./Polskie Radio 24/db

Zobacz także

Zobacz także