more_horiz

"Baczyński uszlachetnia". Budzyński o innym spojrzeniu i swoich poszukiwaniach

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2021 10:00
Wiesław Budzyński mimo przeszło stu lat od narodzin Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, nadal poszukuje i kompletuje nieznane dokumenty związane z życiem i twórczością poety.
Krzysztof Kamil Baczyński walczył w Powstaniu Warszawskim do 4 sierpnia 1944 roku
Krzysztof Kamil Baczyński walczył w Powstaniu Warszawskim do 4 sierpnia 1944 rokuFoto: wikimedia/domena publiczna

Nakładem Wojskowego Instytutu Wydawniczego i Narodowego Centrum Kultury ukazała się książka "Baczyński uszlachetnia" Wiesława Budzyńskiego. Autor dokumentuje postać poety już ponad 40 lat. W 2021 roku minęła 100. rocznica urodzin Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, a jak przyznał Budzyński, nadal odnajduje on dokumenty związane z jego życiem i to takie, o których istnieniu sam nie wiedział.

NCK Mural Baczyński 1200.jpg
"Były dwie wersje na temat śmierci Krzysztofa Kamila Baczyńskiego"

- Nadal nie odnalazły się dokumenty wyjęte z kieszeni Baczyńskiego po jego śmierci - przyznał gość audycji. Tłumaczył, że w punkcie sanitarnym robiono depozyt, który zwracano rodzinie zmarłego. Budzyński powiedział, że początkowo dokumenty zostały przekazane do archiwum kościelnego, a w okresie stalinowskim zostały ukryte najprawdopodobniej w zakonie. Gość audycji podejrzewa, że mogły się znaleźć wśród nich niedokończone wiersze napisane przez poetę tuż przed śmiercią.

Czytaj także:

W audycji mowa była o miejscu Baczyńskiego w panteonie poetów polskich. Wspomniano m.in. rolę Wisławy Szymborskiej, która starała się "odczarować" jego postać. Budzyński opowiedział również o innych spojrzeniach na młodego twórcę - jako zawodowego żołnierza oraz autora piosenek.

Posłuchaj
22:34 PR24_mp3 2021_10_10-22-06-03.mp3 Wiesław Budzyński o Krzysztofie Kamilu Baczyńskim jako poecie i żołnierzu ("Poczytnik"/Polskie Radio 24)

***

Audycja: "Poczytnik"

Prowadzący: Tomasz Zapert i Krzysztof Masłoń

Gość: Wiesław Budzyński (pisarz)

Data emisji: 10.10.2021

Godzina: 22.06

st

Zobacz także

Zobacz także