more_horiz

"Człowiek jednego utworu". Zapert i Masłoń o twórczości Michała Choromańskiego

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2022 13:02
- Odnoszę wrażenie, że z roku na rok ten pisarz jest coraz mniej kojarzony i myślę, że obecne pokolenie Polaków może traktować jego utwory jako ramotki - powiedział w Polskim Radiu 24 Tomasz Zapert. 
Motywem przewodnim audycji Poczytnik była postać oraz twórczość Michała Choromańskiego
Motywem przewodnim audycji "Poczytnik" była postać oraz twórczość Michała Choromańskiego Foto: FoKa / Forum

Motywem przewodnim audycji "Poczytnik" była postać oraz twórczość Michała Choromańskiego, którego pięćdziesiąta rocznica śmierci mija 24 maja br.

Już na samym początku rozmowy Tomasz Zapert powiedział, że jeszcze za jego czasów studenckich, czyli około trzydziestu lat temu, Michał Choromański był pisarzem poczytnym, ale dotyczyło to tylko jego jednego utworu, czyli powieści "Zazdrość i medycyna". W ocenie krytyka to jej ekranizacja wpłynęła na popularność tego utworu.

- Odnoszę również wrażenie, że z roku na rok ten pisarz jest coraz mniej kojarzony i myślę, że obecne pokolenie Polaków może traktować jego utwory jako ramotki - stwierdził Tomasz Zapert.

"Zazdrość i medycyna"

Krzysztof Masłoń zgodził się z powyższymi stwierdzeniami i ocenił, że jego przedmówca bardzo łagodnie podszedł do sprawy. - Wydaje mi się, że już w twoim pokoleniu nikt go nie czytał - stwierdził. 

W jego ocenie proza Michała Choromańskiego w latach siedemdziesiątych miała dobry okres, jednak jego powojenne utwory, które były wydawane, "wyróżniały się tylko wyszukanymi i dziwnymi tytułami". 

Stwierdził również, że idealnie poczytność książek tej postaci obrazują słowa człowieka starszego pokolenia, czyli Andrzeja Dobosza, który po sięgnięciu po "Schodami w górę, schodami w dół" stwierdził, że "nie jest w stanie doczytać do końca tej książki".  

Przyznał także, że świetną robotę wykonał Janusz Majewski, reżyser filmu "Zazdrość i medycyna". - To nie był jego najpopularniejszy film, ale mógł to być jego najlepszy film. Świetna ekranizacja, świetne role, niepowtarzalny klimat - powiedział.  

Czytaj więcej:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
24:40 PR24_AAC 2022_05_22-22-04-35.mp3 Motywem przewodnim audycji "Poczytnik" była postać oraz twórczość Michała Choromańskiego (Poczytnik/Polskie Radio 24)

***

Audycja: "Poczytnik"

ProwadzącyKrzysztof Masłoń, Tomasz Zapert

Data emisji: 22.05.2022

Godzina emisji: 22.04

nj

Zobacz także

Zobacz także