more_horiz

"Dla Polaków Inflanty są bardziej egzotyczne niż Borneo". Sławomir Koper o swojej nowej książce

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2022 10:07
Już ponad 100 lat temu Gustaw Manteuffel stwierdził, że dla Polaków z Warszawy czy Krakowa Inflanty są bardziej egzotyczne, niż Borneo czy Sumatra - mówił w Polskim Radiu 24 Sławomir Koper, współautor książki "Kresy północy. Wyprawa do polskich Inflant". Jak podkreślił, przywrócenie pamięci o polskości Inflant stało się jego obsesją.
Sławomir Koper opowiada o książce Kresy północy - wyprawa do polskich Inflant (Poczytnik  PR24)
Sławomir Koper opowiada o książce "Kresy północy - wyprawa do polskich Inflant" ("Poczytnik" / PR24)Foto: wydawnictwofronda.pl / mat. pras.

W najnowszej odsłonie audycji "Poczytnik" gościł Sławomir Koper - pisarz i współautor książki "Kresy północy. Wyprawa do polskich Inflant", którą napisał wspólnie z Tomaszem Stańczykiem. Pozycja została wydana przez wydawnictwo Fronda. W Polskim Radiu 24 współautor opowiedział o swoim dziele.

Gość audycji na samym początku został zapytany o to, jak wygląda zachowanie "śladów polskości" w tym północnym regionie, który najwcześniej i najdłużej był odłączony od Rzeczypospolitej, bo utracony w I rozbiorze nigdy do Polski nie wrócił. Sławomir Koper zdecydowanie zaprzeczył.

- Najmniej śladów polskości zachowało się w Polsce - znaczy wiedzy na ten temat. Już ponad 100 lat temu Gustaw Manteuffel stwierdził, że dla Polaków z Warszawy czy Krakowa Inflanty są bardziej egzotyczne, niż Borneo czy Sumatra. I tak pozostało - mówił pisarz.

Jak wyjaśnił Sławomir Koper, na Inflantach żyje obecnie ok. 60 tys. Polaków, większość z nich w Łatgalii, czyli dawnych Inflantach Polskich na terenie Łotwy. - Utrzymują swoje tradycje, mówią bardzo nietypowym akcentem kresowym. Tylko że u nas się o tym praktycznie nic nie wie. To jest jedna z moich obsesji: przywrócić Inflanty do świadomości przeciętnego Polaka - podkreślił autor książki.

Czytaj również:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
21:55 PR24_mp3 2022_05_29-22-06-06_Poczytnik.mp3 Sławomir Koper o polskich Inflantach ("Poczytnik" / PR24)

* * *

Audycja: "Poczytnik"
Prowadzą: Krzysztof Masłoń i Tomasz Zapert
Gość: Sławomir Koper (pisarz)
Data emisji: 29.05.2022
Godzina emisji: 22.06

PR24/jmo

Zobacz także

Zobacz także