"Brama do Europy". Kraje Afryki Północnej a przyszłość UE

- Migracja do Europy z państw Afryki zmniejszyła się znacznie, bo UE zaczęła w tej kwestii współpracować z krajami Afryki Północnej i nie tylko - powiedział w audycji "Świat 24" w Polskim Radiu 24 Maciej Pawłowski analityk z Instytut Nowej Europy, autor książki "Brama do Europy. Czy Afryka Północna zadecyduje o przyszłości Starego Kontynentu".

2025-05-03, 14:15

"Brama do Europy". Kraje Afryki Północnej a przyszłość UE
Nielegalni migranci z Afryki usiłują dotrzeć do Europy głównie przez państwa z północy kontynentu.Foto: Khaled Nasraoui/dpa Dostawca: PAP/DPA

- W latach 2015-2016 mieliśmy prawie 2 miliony przekroczeń granicy przez nielegalnych migrantów - wykryte 2 miliony. Obecnie jest to około 200 tysięcy przekroczeń rocznie, więc zdecydowanie jest to duża zmiana - powiedział Maciej Pawłowski. Zwrócił uwagę, że spadająca liczba przekroczeń była widoczna zwłaszcza w momentach, w których UE wdrażała umowy w tym zakresie z Libią czy z Marokiem. - Wszyscy, którzy chcą dotrzeć z Afryki do Europy, muszą przejść przez te tereny i współpraca właśnie z tymi państwami daje największe efekty w ograniczeniu nielegalnie migracji - podkreślił autor książki "Brama do Europy. Czy Afryka Północna zadecyduje o przyszłości Starego Kontynentu".

Posłuchaj

Maciej Pawłowski analityk z Instytut Nowej Europy, autor książki "Brama do Europy. Czy Afryka Północna zadecyduje o przyszłości Starego Kontynentu" gościem Michała Strzałkowskiego (Świat 24) 25:25
+
Dodaj do playlisty

Migranci, surowce i rynki zbytu

Maciej Pawłowski odniósł się w audycji do pytania o tytuł swojej książki. - Dlaczego ten region zdecyduje o przyszłości Europy? Po pierwsze dlatego, że mamy w Europie kryzys demograficzny. Potrzebujemy migrantów, z czego wielu ludzi nie zdaje sobie sprawy. Z drugiej strony musimy jasno się zastanowić, jakich migrantów potrzebujemy, bo nie wszystkich. Na pewno nie takich, którzy będą dla nas obciążeniem, którzy będą popełniać przestępstwa lub nie będą chcieć pracować. Ale tu jest mnóstwo ludzi wartościowych, którzy do tych kategorii nie należą. Pytanie, jak będziemy ich wybierać - stwierdził.

Pawłowski zwrócił też uwagę, że "skoro UE odeszła od gazu z Rosji, to kraje takie jak Algieria czy Libia stały się znaczącymi dostawcami tego surowca dla Włoch, Francji, Hiszpanii, a nawet ostatnio do Czech i Słowenii ten gaz trafia". - Będą to także coraz większe rynki, zwłaszcza na towary pierwszej potrzeby, związane z budowlanką, czy części samochodowe, artykuły dla dzieci. I oto też się toczy rozgrywka. Czy my ten rynek zdobędziemy, czy oddamy walkowerem Chińczykom - stwierdził.

***

REKLAMA

AudycjaŚwiat 24
Prowadzący: Michał Strzałkowski
Gość: Maciej Pawłowski (Instytut Nowej Europy, autor książki "Brama do Europy. Czy Afryka Północna zadecyduje o przyszłości Starego Kontynentu")
Data emisji: 03.05.2025
Godzina emisji: 13.06

Źródło: Polskie Radio 24/paw

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej