Tomasz Knittel: w każdym mieście w Polsce jest miejsce, gdzie PRL się zatrzymał

- Dla moich bohaterów Uniwersam był takim wszechświatem. Nie muszą jeździć za Wisłę, bo tutaj mają wszystko – mówił w audycji "Wieczór filmowy Adamskiego" Tomasz Knittel, dokumentalista, reżyser filmów "Blok" i "Uniwersam Grochów".

2018-08-09, 10:01

Tomasz Knittel: w każdym mieście w Polsce jest miejsce, gdzie PRL się zatrzymał

Posłuchaj

8.08.18 Wieczór filmowy Adamskiego: Tomasz Kinittel o uniwersalizacji przestrzeni (PR24)
+
Dodaj do playlisty

Uniwersam Grochów funkcjonował w latach 1977-2016. Został zburzony, a w jego miejsce powstała galeria handlowa Rondo Wiatraczna. O wpływie hal handlowych na kulturę mówił reżyser filmu "Uniwersam Grochów" w Polskim Radiu 24 Tomasz Knittel. - Oprócz tego, że to była opowieść o przemijaniu, samotności, o PRL-u, to od razu wiedziałem, że Polska będzie mogła się w tym przejrzeć. W każdym mieście w Polsce był taki Uniwersam z aluminiowej blachy, gdzie można było kupić absolutnie wszystko - zauważył reżyser.

Tomasz Knittel opowiadał też o własnym doświadczeniu dotyczącym historycznego budynku na Rondzie Wiatraczna. - Mieszkałem na Grochowie. Tam się urodziłem i sobie na ten Uniwersam patrzyłem. On się bardzo zmieniał. W latach 90. mocno podupadł i stał się skansenem, gdzie można było przenieść się w czasie - podsumował gość Polskiego Radia 24.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji był Łukasz Adamski.

REKLAMA

PR24/ras

__________________

Data emisji: 09.08.18

Godzina emisji: 22:06

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej