"Irena Sendlerowa. Sprawiedliwa". Polski spektakl porwał żydowską publiczność

- W Polsce groziła kara śmierci za pomaganie Żydom. Jednak Polacy nie wahali się tej pomocy udzielać - mówiła w PR24 Agnieszka Dydycz z Polskiej Fundacji Narodowej. Gościem Tadeusza Płużańskiego był również Jarosław Papis z fundacji Hatikva.

2019-07-28, 07:30

"Irena Sendlerowa. Sprawiedliwa". Polski spektakl porwał żydowską publiczność
Mieszkanka Izraela w trakcie lektury książki o Irenie Sendlerowej. Foto: Facebook/Fundacja Hatikva

Posłuchaj

"Historyczne wydarzenie". Agnieszka Dydycz i Jarosław Papis o sztuce "Irena Sendlerowa. Sprawiedliwa" (PR24)
+
Dodaj do playlisty

Powiązany Artykuł

holokaust auschwitz obóz koncentracyjny żydzi 1200 free.jpg
Maciej Rosalak: gdyby nie Polacy żaden Żyd nie przeżyłby drugiej wojny światowej

Polska Fundacja Narodowa i fundacja Hatikva wspólnie doprowadziły do realizacji pilotażowego projektu "Irena Sendlerowa. Sprawiedliwa". Jest to spektakl baletowy, który został zrealizowany przez dzieci w wieku od 10 do 18 lat ze szkoły w Piotrkowie Trybunalskim. - To przepiękne i wzurszające przedstawienie, które opowiada o historii Ireny Sendlerowej i ponad dwóch tysięcy uratowanych przez nią dzieci, a także o tym, że Polacy byli naprawdę ludźmi heroicznymi, którzy nie wahali się, aby pomagać w tak trudnych warunkach, jakie były w trakcie II wojny swiatowej - opowiadała Agnieszka Dydicz.

Powiązany Artykuł

sprawiedliwi-1200-pap.jpg
23 Polaków dołączyło do grona Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata

Pełne sale i łzy wzruszenia

Jarosław Papis zauważa, że mimo wieku, większość dzieci w pełni rozumie postawę Ireny Sendlerowej. - Dzieci zdają sobie sprawę z tego, jaki to był tragizm. Tam są sceny, w których Irena Sendlerowa, w obecności kordonów niemieckich, wyprowadza dzieci z warszawskiego getta. W tej scenie grają najmłodsze uczestniczki naszego projektu. Widać, że czują powagę tamtych czasów, jak i dużo wiedzą na ten temat - tłumaczył.

REKLAMA

Sztuka jest pokazywana nie tylko w Polsce, ale i w innych krajach. Pięć spektakli odbyło się już w Izraelu, m.in. w Tel Avivie i Jerozolimie, gdzie spotkały się z niezwykłym i bardzo ciepłym odbiorem. - Było mnóstwo wzruszeń i łez. Sale były pełne, a spektakle obrzejało ok. 2,5 tysiąc ludzi i była to publicznośc żydowska. Po spektaklach ludzie podchodzili do nas i dziękowali za to, że wreszcie w Izraelu ktoś mówi o polskich sprawiedliwych - opowiadała Agnieszka Dydycz.

Zapraszamy do wysłuchania audycji.

kstar

* * *

REKLAMA

Audycja: Historyczne wydarzenie tygodnia

Prowadzący: Tadeusz Płużański

Goście: Agnieszka Dydycz (Polska Fundacja Narodowa). Jarosław Papis (fundacja Hatikva )

Data emisji: 28.07.2019

REKLAMA

Godzina emisji: 7:06

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej