26 lat temu wojska rosyjskie opuściły Polskę

- Nieprzerwanie, od 1944 r. do 1993 r. stacjonowały w Polsce obce wojska. Nie możemy mówić o niepodległym kraju, jeśli na jego terenie znajdują się obce, niezaproszone przez jego rząd wojska. Nie można bowiem traktować władzy wspartej sowieckimi bagnetami jako suwerennej. – mówił w Polskim Radiu 24 Adam Chlebowicz z Biura Edukacji IPN.

2019-09-15, 08:11

26 lat temu wojska rosyjskie opuściły Polskę
Wyjazd ostatniego transportu żołnierzy i sprzętu wojskowego 6 Witebsko-Nowogrodzkiej Gwardyjskiej Dywizji Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej, którą przeniesiono do Tweru. W Bornym Sulinowie stacjonowało największe w Polsce zgrupowanie wojsk lądowych armii rosyjskiej (wcześniej Armii Czerwonej). Nz. pożegnanie żołnierzy rosyjskich na stacji kolejowe. Foto: PAP/Jerzy Undro

Posłuchaj

15.09.19 Historyczne wydarzenie tygodnia
+
Dodaj do playlisty

- Ludowe wojsko polskie formowane pod wodzą gen. Berlinga nie było suwerenne, takim był natomiast działająca w podziemiu Armia Krajowa czy Polskie Siły Zbrojne na Zachodzie podległe tzw. rządowi londyńskiemu. Wojsko które przyszło do nas ze Wschodu najpierw aresztowało żołnierzy niepodległościowych, potem prześladowało, inwigilowało żołnierzy wyklętych – przypominał Adam Chlebowicz.

Powiązany Artykuł

mur berliński_663.jpg
Mur berliński na 28 lat podzielił Europę

Gość zwrócił uwagę także na to, że wojska rosyjskie opuściły Polskę później niż inne państwa regionu. – Można mówić o zaniedbaniu ówczesnych polityków. Mówimy już o wolnej Polsce, ten postulat powinien się pojawić w 1989 r. Możemy sobie zadać pytanie dlaczego wyjście wojsk rosyjskich nastąpiło tak późno - podkreślał historyk.

Północna Grupa Wojsk Radzieckich w Polsce została utworzona w 1945 r. z wojsk II Frontu Białoruskiego, lecz formalne umocowanie jej obecności w Polsce nastąpiło dopiero w grudniu 1956 r. na mocy zawartej w Warszawie "Umowy między rządem PRL i rządem ZSRR o statucie prawnym wojsk radzieckich czasowo stacjonujących w Polsce".

Zgodnie z tym porozumieniem ogólną liczbę wojsk radzieckich w Polsce ustalono w granicach 62-66 tys. żołnierzy. . W tym czasie garnizony rosyjskie rozmieszczone były na obszarze 15 województw.

REKLAMA

9 kwietnia 1991 roku uznany został za początek oficjalnego wycofywania wojsk sowieckich. Tego dnia z garnizonu Borne Sulinowo wyjechał eszelon transportujący w kilkudziesięciu wagonach jednostkę rakietową. Ostatnia jednostka bojowa opuściła Polskę 28 października 1992 roku. Następnego dnia pełnomocnik Rady Ministrów ds. pobytu i wycofania wojsk Federacji Rosyjskiej gen. Zdzisław Ostrowski złożył w Urzędzie Rady Ministrów oficjalny meldunek o wycofaniu z Polski ostatniej rosyjskiej jednostki bojowej.

W całym 1992 roku wycofano z Polski ponad 35 tys. żołnierzy, około 200 samolotów, w tej liczbie 150 bojowych, 220 czołgów, ok. 770 wozów pancernych, 153 działa powyżej 100 mm, 126 wyrzutni i 24 kutry torpedowe. Pozostało ponad 4 tys. żołnierzy rozlokowanych w 20 miejscowościach.

Rozmawiał Tadeusz Płużański.

Zapraszamy do wysłuchania całości audycji.

REKLAMA

PR24/ka

____________________ 

Data emisji: 15.09.2019

Godzina emisji: 07:09

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej